• rozwiń

Temat: Hiszpania. Król Juan Carlos abdykuje

Większość Hiszpanów chce referendum ws. monarchii

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE Odtwórz: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: 46-letni książę Filip ma przejąć tron po abdykacji króla Juana Carlosa | Video: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE

Większość Hiszpanów chce referendum ws. utrzymania monarchii. Jednocześnie w takim głosowaniu 49 proc. wybrałoby zachowanie monarchii z Filipem jako królem, a 36 proc. opowiedziałoby się za republiką - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę przez "El Pais".

Według przedstawionego przez dziennik sondażu, przeprowadzonego w ostatnich dniach przez Instytut Metroscopia, 62 procent pytanych osób uważa, że referendum dot. tego, czy Hiszpania powinna zachować monarchię, czy przywrócić republikę, powinno odbyć się "w tym lub innym momencie".

Protesty

Od zeszłego poniedziałku, gdy król zapowiedział abdykację, dziesiątki tysięcy przeciwników monarchii demonstrują w całym kraju, domagając się referendum i wprowadzenia ustroju republikańskiego.

Następca tronu, 46-letni książę Filip ma przejąć tron w nadchodzących dniach, składając przysięgę prawdopodobnie 19 czerwca przed dwiema izbami parlamentu. Wcześniej mają one przyjąć ustawę o abdykacji Juana Carlosa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane