• rozwiń

Większe limity IKE

Większe limity IKE
Foto: TVN24 Foto: Posłowie opowiedzieli się za dwukrotnym zwiększeniem rocznego limitu wpłat na IKE

Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będziemy mogli odłożyć dwukrotnie więcej niż dotąd. Sejm zdecydował, że limit wpłat, zwolnionych z podatku Belki, wzrasta z obecnych 4,5 tys. zł do 9 tys. złotych.

Przewidziano też uelastycznienie zasad zwrotu i wypłaty pieniędzy z Indywidualnych Kont Emerytalnych. Obecnie osoba, która nie spełnia warunków do wypłaty środków z IKE, jeśli chce z nich skorzystać, musi rozwiązać umowę oszczędzania. Otrzymuje wtedy zwrot zgromadzonych środków, pomniejszonych o 19-procentowy podatek od dochodów kapitałowych.

W roku 2007 były 915 492 indywidualne konta emerytalne, na których zgromadzono 1 864 mln zł. Jest to wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do roku 2006

Po nowelizacji częściowy zwrot środków ma być możliwy bez rozwiązywania umowy, byleby został zapłacony od nich podatek. Wypłata zgromadzonego kapitału ma być również możliwa w ratach. Na koniec 2007 roku na niespełna milionie kont IKE zgromadzono 1 mld 864 mln zł.

Za przyjęciem nowelizacji było 410 posłów, przeciw było 8, 2 wstrzymało się od głosu. Posłowie nie przyjęli poprawki PiS, zgodnie z którą oszczędzający w IKE mieliby prawo do zwolnienia z podatku dochodowego środków gromadzonych na koncie emerytalnym dziecka.

kap/el

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane