• rozwiń

Więcej rozwodów? Czyli jest lepiej

Więcej rozwodów? Czyli jest lepiej
Foto: TVN24 Foto: Rozwód dobry dla PKB

Więcej rozwodów oznacza lepszą kondycję gospodarki – uważają amerykańscy ekonomiści. Nie, nie dlatego że PKB rośnie od opłat sądowych lub podatków płaconych przez adwokatów – małżonkowie chętniej się rozwodzą, jeśli wiedzą, że ich na to stać.

Liczba rozwodów świadczy o kondycji gospodarki. Wyraźnie było to widać w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba rozwodów spadła o ponad dziesięć procent w ciągu ostatnich dwóch lat. Według najnowszych statystyk ponownie jednak wzrosła o 7 procent.

W Polsce jest podobnie. Według GUS, w 2006 roku rozwiodło się 72 tysiące par, rok później już tylko 66,6 tysiąca, w 2008 – 65,5 tysiąca. W 2009 GUS odnotował jednak wyraźny wzrost liczby rozwodów – obrączki zdjęło 72 tysiące par.

Stać na rozwód

Podczas kryzysu pary zostają razem, nawet jeśli uczucie już wygasło, bo łatwiej spłacać kredyty i się wspólnie utrzymać. Ponadto rozwód kosztuje – w Polsce, według danych portalu rozwod.pl, same koszty sądowe to około dwóch tysięcy, do tego dochodzi opłacenie adwokata i ewentualnych alimentów.

Gdy perspektywy ekonomiczne są lepsze, ludzie z większym optymizmem patrzą w swoją finansową przyszłość i uznają, że stać ich na rozwód i samodzielne gospodarstwo domowe.

kaw/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane