• rozwiń
  • WIG20 2235.51 -0.59%
  • WIG30 2530.10 -0.74%
  • WIG 58810.62 -0.56%
  • sWIG80 11555.73 -0.30%
  • mWIG40 3756.31 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:29

Dostosuj

Więcej pieniędzy na kontach emerytalnych?

Więcej pieniędzy na kontach emerytalnych?
Foto: PAP\Paweł Kula Foto: Posłowie opowiedzieli się za skierowaniem projektu o IKE do dalszych prac w komisjach

Dwukrotne zwiększenie dotychczasowego rocznego limitu wpłat na indywidualne konta emerytalne - m.in. taką nowość przewiduje projekt zmian w ustawie o IKE, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Wszystkie kluby i koła poselskie jednogłośnie opowiedziały się za skierowaniem projektu nowelizacji ustawy o IKE do dalszych prac w komisjach - Finansów Publicznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Bo zainteresowanie jest małe

Indywidualne konta emerytalne funkcjonują od 2004 roku, lecz ich popularność jest mała i ciągle spada.

- Zainteresowanie oszczędzaniem w IKE nie jest tak duże, jak oczekiwano. Stąd propozycja nowelizacji - powiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińcza.

Co się zmieni?

Nowe rozwiązania zakładają dwukrotne zwiększenie rocznego limitu wpłat na IKE (z ok. 4,5 tys. zł obecnie do ok. 9 tys. zł po nowelizacji). Byłaby to aż trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na dany rok.

Oznacza to możliwość zwiększenia środków gromadzonych na IKE, co w konsekwencji przełoży się na powiększenie kapitału, który ma uzupełnić wypłaty z obowiązkowego systemu emerytalnego.

Wypłaty bez rozwiązywania umów

Limit wpłat na IKE nie może być niższy, niż w poprzednim roku. Przewidziano też zmianę zasad zwrotu i wypłaty pieniędzy z kont. Obecnie osoba nie spełniająca warunków do wypłaty środków z IKE, musi rozwiązać umowę by wypłacić środki. Otrzymuje wtedy zwrot, pomniejszony o 19-procentowy podatek od dochodów kapitałowych.

Po nowelizacji częściowy zwrot środków ma być możliwy bez rozwiązywania umowy, jeżeli zostanie zapłacony od nich podatek. Wypłata zgromadzonego kapitału ma być również możliwa w ratach.

Szukają złotego środka

- Należy stworzyć bardziej radykalne zachęty, jak np. zwolnienie z opodatkowania wpłat na IKE. - sugerowała Maria Zuba (PiS). Podkreśliła, że choć w 2007 r. nastąpił 40-procentowy wzrost liczby indywidualnych kont emerytalnych w stosunku do roku poprzedniego, to jednak nadal jest to liczba niezadowalająca.

Posłanka Lewicy Anna Bańkowska stwierdziła natomiast, że podwyższanie górnego limitu to propozycja "tylko dla ludzi bogatych". - Prawdziwą zachętą byłoby, gdyby wpłaty zwolnić z podatku - dodała.

Podobnego zdania był Marek Borowski (SdPl), przypominając, że ok 7 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. - Dobrze skonstruowany system emerytalny mógłby ich do tego przekonać. W tym celu warto pomyśleć o ulgach z tytułu oszczędzania w IKE, np. zamiast obniżenia stawek PIT - powiedział Borowski.

iso//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane