• rozwiń
  • WIG20 2192.19 0.00%
  • WIG30 2480.02 -0.40%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Więcej kobiet i firma zarabia lepiej

Więcej kobiet i firma zarabia lepiej
Foto: sxc.hu Foto: Dzięki kobietom firmy lepiej zarabiają

Kobiety nadal nie są wystarczająco reprezentowane na wysokich stanowiskach: mężczyźni stanowią 89 proc. członków zarządów notowanych na giełdzie firm w Europie. Tymczasem kobieta-szef poprawia wyniki firmy - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Mężczyźni kierują wszystkimi bankami centralnymi w Unii, a kobiety szefują zaledwie trzem procentom największych europejskich firm.

Tymczasem badania, na które powołuje się KE, wskazują, że zróżnicowanie płci jest opłacalne, bo "istnieje pozytywny związek między liczbą kobiet na wysokich stanowiskach a wynikami firmy".

Więcej kobiet, więcej pieniędzy

Jak mówią wyniki badań, likwidacja dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu w państwach członkowskich UE może zaowocować wzrostem PKB od 15 do 45 procent.

- Badania wykazują, że firmy, w których kobiety są dobrze reprezentowane, również lepiej radzą sobie finansowo. Wzywam wszystkie przedsiębiorstwa i rządy do zapewnienia faktycznej równowagi reprezentacji kobiet i mężczyzn na wysokich stanowiskach. Zachęcam także utalentowane kobiety do podejmowania wyzwań związanych z kierowaniem firmą i do ubiegania się o najwyższe stanowiska - oświadczyła Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.

Parlament w miarę zróżnicowany

KE przyjrzała się, jak wygląda zróżnicowanie pod względem płci na wysokich stanowiskach m.in. w polityce i biznesie. Jedynym krajem, który najbardziej zbliża się do równowagi płci (42 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn w zarządach największych przedsiębiorstw) jest - nienależąca do UE - Norwegia. Tam równouprawnienie w zatrudnieniu regulowane jest prawnie. W Polsce zatrudnienie mężczyzn na wysokich stanowiskach przekracza 90 proc.

Jak głosi sprawozdanie KE, obecny skład Parlamentu Europejskiego jest najbardziej zrównoważony pod względem reprezentacji płci od czasu jego powstania w 1979 roku: zasiada w nim 35 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn. Zatrudnienie kobiet w parlamentach krajowych w skali europejskiej wzrosło z 16 proc. w 1997 do 24 proc. w 2009 roku.

W polskim parlamencie w 2009 roku kobiety zajmowały 18 proc. miejsc. Zdaniem KE, to jednak za mało. By kobiety miały rzeczywisty wpływ na proces decyzyjny w polityce, powinno ich być w parlamencie przynajmniej 30 proc.

nsz ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane