• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wiceprezes TVP odwołany

Wiceprezes TVP odwołany
Foto: TVN24 Foto: Robert Rykun-Werner poza zarządem TVP

Rada Nadzorcza TVP S.A. odwołała z funkcji członka Zarządu Telewizji Polskiej Roberta Rynkuna-Wernera w związku z "nieprzestrzeganiem reguł ładu korporacyjnego". On sam twierdzi, że chodzi o jego sprzeciw wobec "ryzykownych" działań prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego.

- Decyzję powyższą traktuję jako odwet za brak zgody na niekorzystne dla spółki plany i wolę wypracowania nowej strategii działania w dobie silnej konkurencji na rynku mediów - napisał w oficjalnym oświadczeniu Rynkun-Werner.

Dodał, że jego zdaniem działania prezesa Andrzeja Urbańskiego są wysoce ryzykowne dla wizerunku i kondycji finansowej telewizji publicznej i nie mógł godzić się na ich firmowanie swoim nazwiskiem.

Jako przykłady wymienia m.in. sprawę umowy z Polsatem na transmisję Euro 2008, którą TVP "miałaby współfinansować w większej części" oraz propozycję operatora satelitarnego Astra, dotyczącą budowy satelitarnej platformy cyfrowej.
- Propozycja Astry była nie do przyjęcia z punktu widzenia interesów spółki - podkreślił Rynkun-Werner.

"Długi język" reformatora

Oficjalne przyczyny odwołania, które podała rada nadzorcza, to: podejmowanie publicznej dyskusji na temat prywatyzacji TVP oraz na temat przerywania programów telewizji publicznej reklamami.

Rynkun-Werner nie zgadza się ze sformułowanymi wobec niego zarzutami.
- Zawarłem trzy umowy z operatorami kablowymi, była przygotowana umowa z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej, której TVP nie mogła zawrzeć od trzech lat, o sto procent wzrosła reemisja w telewizjach kablowych - powiedział odwołany członek zarządu.


Spośród ośmiu członków rady nadzorczej przeciwko odwołaniu Rynkun-Wernera był jedynie Ireneusz Fryszkowski (wybrany do rady z rekomendacji LPR). W posiedzeniu, a co za tym idzie w głosowaniu, nie uczestniczył Tomasz Rudomino.
Robert Rynkun-Werner został członkiem zarządu TVP w czerwcu. Wcześniej z rekomendacji Samoobrony zasiadał w Radzie Nadzorczej stacji. W zarządzie TVP odpowiadał za biuro marketingu, reklamy i handlu zagranicznego.
Na kolejnym posiedzeniu Rada nadzorcza ma rozpisać konkurs na członka zarządu, który zastąpi Rynkun-Wernera. Do tego czasu jego kompetencje przejmuje prezes Urbański. Ta decyzja uchroni zarząd od paraliżu i pozwoli mu podejmować uchwały mimo niepełnego składu.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane