• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wicepremier Rosji: decyzja OPEC zmusiła nasz kraj do odłożenia cięć

Wicepremier Rosji: decyzja OPEC zmusiła nasz kraj do odłożenia cięć
Foto: Shutterstock Foto: OPEC zdecydował o utrzymaniu produkcji na dotychczasowym poziomie

Decyzja OPEC, w kwestii pozostawienia produkcji ropy na dotychczasowym poziomie, zmusiła Rosję do odłożenia własnych cięć produkcji - powiedział w sobotę rosyjski wicepremier Igor Szuwałow.

W czwartek 12 krajów zrzeszonych w OPEC, podjęło w Wiedniu decyzję o utrzymaniu produkcji surowca na dotychczasowym poziomie, czyli 30 mln baryłek dziennie. Sprawiło to, że cena ropy Brent po raz pierwszy od ponad czterech lat spadła do poziomu poniżej 75 dolarów za baryłkę.

Kluczowa decyzja

Jak przypomina Reuters, Rosja jest jednym z kluczowych producentów ropy naftowej na świecie, choć nie jest członkiem OPEC. Zyski ze sprzedaży ropy i gazu stanowią połowę rosyjskiego budżetu. Z powodu spadku cen ropy gospodarka Rosji balansuje na krawędzi recesji.

- Eksperci twierdzą, że jedną z głównych przyczyn stojących za spadkiem cen ropy jest to, że niektóre kraje jak Arabia Saudyjska…są za wypchnięciem ropy z łupków z międzynarodowego rynku - podkreślił Szuwałow w rozmowie z rosyjską telewizją Rossija-1.

I dodał: - Jeżeli takie działania mają miejsce w celu ustalenia lub potwierdzenia swojej pozycji na rynku, nie powinniśmy nic robić, aby ograniczyć naszą pozycję.

Reuters podkreśla, że łupkowy boom w Stanach Zjednoczonych radykalnie zmienił globalny rynek ropy naftowej.

Wicepremier Szuwałow zaznaczył, że przedstawiciel Rosji na spotkanie OPEC nie zachęcał krajów kartelu do zmniejszenia produkcji. Rosja zamierza utrzymać produkcję na stałym poziomie w przyszłym roku ponad 10 mln baryłek dziennie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane