• rozwiń

Wicepremier Piechociński: Ustawa łupkowa wkrótce w Sejmie

Ustawa łupkowa wkrótce trafi do Sejmu - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński Odtwórz: Ustawa łupkowa wkrótce trafi do Sejmu - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński
Foto: TVN24 | Video: TVN2 24 BiŚ Foto: - Na łupki będziemy musieli sobie poczekać - uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG | Video: Ustawa łupkowa wkrótce trafi do Sejmu - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że oczekiwana od lat ustawa regulująca wydobycie gazu łupokowego w Polsce, wkrótce znajdzie się w Sejmie. I zakłada, że po dwóch miesiącach wejdzie w życie.

Wicepremier zapowiedział, że rząd w ciągu najbliższych tygodni zajmie się pakietem ustaw dotyczących energetyki. - W przyszły czwartek ma zostać domknięty projekt całościowy, intensyfikujący wydobycie łupków w Polsce - powiedział w Polskim Radiu Piechociński.Rząd przyjął założenia do ustawy łupkowej już w październiku zeszłego roku. Znalazły się w nim zapisy o łącznej kwocie opłat i podatków od wydobycia gazu, które mają nie przekraczać 40 proc. Przewidziano również powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Marcin Zięba, dyrektor Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, liczy na to, że gotowy projekt ustawy ujrzy światło dzienne do końca stycznia 2014 r.

Sen o fortunie

Prace nad regulacjami branży łupkowej, bez których nie ma co liczyć na rozwój wydobycia gazu łupkowego, toczą się od kilku lat. Jeszcze w 2011 roku premier Donald Tusk zapowiadał, że komercyjna produkcja gazu ze złóż łupkowych w Polsce rozpocznie się w 2014 roku. Do tej pory na przeszkodzie w uchwaleniu ustawy łupkowej stał konflikt między resortem skarbu a ministerstwem środowiska w sprawie szczegółów regulacji.

– Wierzymy, że dzięki dialogowi będziemy mogli zintensyfikować działania poszukiwawcze i w konsekwencji szybciej prowadzić projekt łupkowy, który w Polsce znacznie zwolnił – powiedział Zięba w rozmowie z serwisem Gaz Łupkowy.

W Polsce wydano obecnie 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Najwięcej należy do PGNiG i Orlenu. Dotychczas w naszym kraju przeprowadzono 33 odwierty poszukiwawcze i wydobywcze.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane