• rozwiń
  • WIG20 2234.65 -0.63%
  • WIG30 2531.71 -0.68%
  • WIG 58796.69 -0.58%
  • sWIG80 11561.09 -0.25%
  • mWIG40 3755.71 -0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:23

Dostosuj

Wiceminister skarbu: pomoc dla LOT odsunięta w czasie

Wiceminister skarbu: pomoc dla LOT odsunięta w czasie
Foto: Shutterstock/ Kontakt24 Foto: Polski przewoźnik poprawia wyniki finansowe

PLL LOT realizują proces restrukturyzacji, którego efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej – poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Wyniki finansowe spółki są lepsze niż zakładano, choć wciąż jest ona na minusie.

W poniedziałek odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PLL LOT. Po zakończeniu posiedzenia resort skarbu poinformował, że "w związku z poprawą sytuacji finansowej przewoźnika potrzeba zwrócenia się o dokapitalizowanie spółki oddaliła się".

- W zależności od bieżącej płynności finansowej, decyzja w tej sprawie może zapaść na kolejnym NWZ, które najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie – przekazał resort.

"W interesie spółki leży wzięcie jak najmniejszej drugiej transzy pomocy"

Wiceminister Baniak podkreślił, że "LOT prowadzi restrukturyzację, której efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej". - Wyniki finansowe spółki są lepsze niż zakładano, choć wciąż na minusie. Oczekujemy od LOT-u dalszej intensywnej pracy i przedstawienia analiz określających minimalny i niezbędny poziom pomocy publicznej – powiedział Baniak.

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz powiedział, że przewoźnik systematycznie poprawia wyniki, a dzięki konsekwentnym działaniom plan restrukturyzacji przynosi pozytywne efekty. - W interesie spółki leży wzięcie jak najmniejszej drugiej transzy pomocy publicznej, ponieważ im mniejsza pomoc, tym mniejsza kompensacja wymagana przez Komisję Europejską, np. w postaci cięć w siatce połączeń – powiedział Mikosz.

Prezes podkreślił, że cała załoga ma tego świadomość, dlatego "z ogromną determinacją realizuje plan". Przypomniał, że zgodnie z nim LOT miał wystąpić o wypłatę drugiej transzy 10 sierpnia. - Ale dzięki dużo lepszej sytuacji, nie zrobiliśmy tego do tej pory. Zrobimy to wtedy, gdy będzie taka potrzeba, jak najbardziej dbając o interes spółki – powiedział Mikosz.

Wyniki lepsze niż w planie restrukturyzacji

Na początku października wiceminister Baniak powiedział, że LOT realizuje konsekwentnie plan restrukturyzacji i po dziewięciu miesiącach wynik spółki z działalności podstawowej (czyli przewozu pasażerów - przyp. red.) jest lepszy o ok. 50 mln zł wobec planu złożonego do Komisji Europejskiej. Baniak nie wykluczył wówczas, że LOT może wystąpić do resortu skarbu o wypłatę drugiej transzy pomocy publicznej w listopadzie.

LOT w grudniu 2012 r. otrzymał 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej. Plan restrukturyzacji PLL LOT, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, analizuje obecnie Komisja Europejska. W dokumencie zapisano, że LOT może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Zgodnie z założeniami dokumentu, LOT ma uzyskać trwałą rentowność począwszy od 2015 roku.

Ambitne plany

Na koniec roku przewoźnik planuje poprawić wynik i zmniejszyć stratę do ok. 132 mln zł wobec planu Komisji Europejskiej, który zakłada stratę na poziomie ok. 142 mln zł.

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane