• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wiceminister od dowodów odchodzi

Wiceminister od dowodów odchodzi
Foto: TVN24 Foto: Nowe dowody zagrożone, Polska może stracić milionowe dotacje

Zajmujący się dotąd e-administracją podsekretarz stanu w Ministerstwe Administracji i Cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk podał się w środę do dymisji. Szef resortu Michał Boni podziękował mu za współpracę - poinformował rzecznik ministerstwa Artur Koziołek.

Ponadto, jak przekazał Koziołek, do dymisji podali się również: Zbigniew Olejniczak, dotychczasowy dyrektor Centrum Projektów Informatycznych oraz jego zastępca Mariusz Grajek.

Według rzecznika MAC powodem decyzji Kołodziejczyka o podaniu się do dymisji "była różnica w koncepcji związanej z projektem pl.ID". Projekt ten zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych.

Projekt 370 mln zł

Elektroniczne dowody osobiste mają ułatwić obywatelowi załatwianie spraw urzędowych przez internet. Nowy dowód osobisty - wzbogacony o chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Całkowita wartość projektu "pl.ID - polska ID karta" oszacowano na 370 mln zł brutto, z czego 85 proc. to środki pochodzące z UE z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyprodukowania blankietów - jeden ma kosztować 58 zł.

Na elektroniczne dowody poczekamy

Jak donosiły nieoficjalnie media, rząd zamierza jednak zawiesić wprowadzenie nowych dowodów nawet na kilka lat z powodu wysokich kosztów i problemów z funkcjonalnością nowego systemu.

Termin składania ofert w przetargu na dostawę niespersonalizowanych blankietów dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor był już kilkakrotnie przekładany. Ostatnio termin ten przesunięto z 17 stycznia na 17 kwietnia. Według nieoficjalnych informacji przedstawicieli branży przesunięcie terminu składania ofert o trzy miesiące - to wstęp do unieważnienia postępowania.

W czerwcu 2011 Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych, według której dokumenty wyposażone m.in. w chip mają być stopniowo wprowadzane od lipca 2013 r. Rok wcześniej Sejm uchwalił ustawę, która miała wejść w życie 1 lipca 2011 r.

nsz/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane