• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wiceminister: LOT do tej pory nie miał lepszego momentu na poszukiwanie inwestora

Wiceminister: LOT do tej pory nie miał lepszego momentu na poszukiwanie inwestora
Foto: tvn24 Foto: Według wiceministra wynik finansowy LOT-u na koniec roku będzie "pozytywny"

- Sytuacja LOT-u poprawia się i nie jest to poprawa na papierze, ale faktyczna. Do tej pory nie było dla spółki lepszego momentu na poszukiwanie inwestora – uważa wiceminister skarbu Rafał Baniak.

- Sytuacja LOT-u poprawia się. Od sierpnia tego roku spółka zarabia na swojej działalności operacyjnej, co jest nowością jeśli chodzi o ostatnie lata. (…) Spółka otrzymała pomoc publiczną na poziomie 400 mln zł, a przypomnę, że pierwsza prognoza przekraczała 1 mld zł. To dowodzi, że nie mówimy o poprawie na papierze, tylko poprawie faktycznej - powiedział dziennikarzom Baniak podczas Baltic Business Forum w Świnoujściu.

Zdaniem Baniaka, do tego pory nie było dla LOT-u lepszego momentu na poszukiwanie inwestora.

Inwestorzy czekają?

Pytany, czy inwestorzy są zainteresowani zakupem spółki, wiceszef resortu skarbu odpowiedział: - Nie chciałbym mówić o konkretach, ponieważ takie wypowiedzi mogą ten proces utrudnić (…) ale mogę powiedzieć, że dzięki nowym warunkom są pytania do LOT-u i do Skarbu Państwa o możliwość współpracy - powiedział.

- Czy to będzie inwestor branżowy, czy to będzie inwestor finansowy jest rzeczą wtórną. Najistotniejsze jest to, by pojawił się partner, który pozwoli spółce rozwijać się - powiedział. Dodał, że chodzi o to, aby LOT pozostał "przewoźnikiem flagowym" oraz żeby spółka funkcjonowała w Polsce i żeby w Polsce płaciła podatki. - Takiego inwestora szukamy - podkreślił.

Na pytanie, czy LOT sięgnie po drugą transzę pomocy, odpowiedział: - Odkładamy ten moment. Jeżeli spółce uda się pozyskać dodatkowy cashflow (płynność), takiego finansowania nie będzie. Na dzisiaj jest zapotrzebowanie na gotówkę na poziomie ok. 100 mln zł, natomiast spółka wie, że ma pracować nad tym, by o taką pomoc nie sięgać lub sięgać w wariancie minimalnym - zaznaczył.

Według wiceministra wynik finansowy LOT-u na koniec roku będzie "pozytywny". - Na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych na plusie. Czy to będzie 30, czy 50, czy 70 mln zł? Za wcześnie oceniać - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane