• rozwiń
  • WIG20 2276.60 -0.43%
  • WIG30 2615.33 -0.53%
  • WIG 58842.64 -0.42%
  • sWIG80 11536.41 -0.63%
  • mWIG40 4014.86 -0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:07

Dostosuj

Wiąże się podniebny sojusz

Wiąże się podniebny sojusz
Foto: TVN24 Foto: British Airways i bez kontrahentów są potentatem w lotach przez Atlantyk

Amerykański Departament Transportu wyraził wstępną zgodę na współpracę British Airways, American Airlines oraz hiszpańskiej Iberii na trasach transatlantyckich. Przewoźnicy będą mogli wspólnie opracowywać rozkłady lotów i cenniki. Do pełni szczęścia potrzebują jeszcze zgody Brukseli.

Linie British Airways podały, że decyzja Departamentu jest kamieniem milowym dla transatlantyckiej współpracy przewoźników.

Dzięki niej, linie - wszystkie z sojuszu One World - będą mogły konkurować na rynku lotów transatlantyckich ze Star Alliance i SkyTeam. Trójka BA-AA-Iberia będzie mieć 18-procentowy udział w rynku połączeń translatlantyckich, zajmując drugie miejsce za porozumieniem linii Delta-Northwest-Air France z 25-procentowym udziałem.

British Airways i American Airlines występowały już o podobna zgodę dwa razy - za każdym razem bez powodzenia. Zielone światło Departamentu Transportu podziałało jednak jak... czerwona płachta na byka na Richarda Bransona. Jego linie Virgin Atlantic również liczą na transatlantyckie zyski, a są głównym konkurentem BA i AA w transatlantyckich połączeniach z londyńskiego lotniska Heathrow.

Branson powiedział, że decyzja Amerykanów to cios dla klientów, a w jej wyniku powstanie "potworny monopol". Jednocześnie linie Virgin rozpoczęły wartą 5,6 miliona dolarów wymierzoną w konkurentów kampanię marketingową pod hasłem "No Way, AA/BA." Zostanie ono między innymi wymalowane na 34 samolotach.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane