• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

Wezmą 20 proc. od wysokich depozytów na Cyprze. Jest porozumienie

Foto: PAP / EPA Foto: Ucierpią właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro

Jest porozumienie Cypru i Trojki (KE, EBC i MFW) - depozyty w Bank of Cyprus opiewające na ponad 100 tys. euro mają być obłożone podatkiem w wysokości 20 proc. W innych bankach zostaną objęte podatkiem 4-procentowym - poinformował anonimowo przedstawiciel strony cypryjskiej.

Cypryjski "plan naprawczy" nie będzie zawierał oprotestowanego przez Niemcy pomysłu nacjonalizacji funduszy emerytalnych, poinformował ten sam urzędnik. Cypr stara się o miliardy z Unii Europejskiej na ratowanie bankrutującego kraju.

- Cypr stoi przed bardzo trudnymi decyzjami w najbliższej przyszłości. Tu nie ma idealnego wyjścia - komentował w sobotę wieczorem unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Dodał, że Komisja Europejska ciężko pracowała nad znalezieniem rozwiązania stosownego dla Cypru i że niezbędnym jest, by w niedzielę ministrowie finansów strefy euro osiągnęli w tej sprawie porozumienie.

Spotkanie eurogrupy w sprawie Cypru w niedzielę o godz. 18

- Niestety, wydarzenia ostatnich dni doprowadziły do sytuacji, w której nie ma rozwiązań optymalnych. Dziś zostały nam tylko trudne wybory - powtórzył Rehn w oświadczeniu.

Cypr szuka rozwiązania

 

Cypr stoi przed bardzo trudnymi decyzjami w najbliższej przyszłości. Tu nie ma idealnego wyjścia.

komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn

Po odrzuceniu we wtorek jednorazowego podatku od depozytów, który był warunkiem udzielenia 10 mld euro pożyczki ze strony strefy euro i MFW, parlament Cypru miał w piątek głosować nad "planem B" na zebranie środków na ratowanie sektora bankowego.

Ostatecznie parlament przyjął ustawę, na mocy której utworzony zostanie fundusz solidarnościowy oparty na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach. Jego zadaniem będzie zebranie funduszy mających zagwarantować Cyprowi pomoc zagraniczną. Druga przyjęta w piątek wieczorem ustawa pozwala rządowi na okresowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych. Parlament przyjął też ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków cypryjskich, na mocy której rząd może podzielić je na "dobre" i "złe".

... i miliardów

Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW. Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotowałyby wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odciąłby finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus.

Oznaczałoby to de facto upadek tych instytucji finansowych na wyspie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane