• rozwiń

Wenezuela rozdaje pieniądze

Wenezuela rozdaje pieniądze
Foto: Wikipedia Foto: Hugo Chavez wspiera Antiguę i Berbudę

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez przekaże karaibskim wyspom Antigui i Barbudzie 50 milionów dolarów. Pieniądze mają pomóc złagodzić skutki kryzysu gospodarczego na wyspach. Ale swój interes ma też w tym działaniu sam Chavez.

Antigua i Barbuda to kraj szczególnie silnie dotknięty kryzysem. Jeszcze do niedawna najważniejszym inwestorem i pracodawcą był tam Allen Stanford - brytyjski miliarder, który w lutym został oskarżony o skonstruowanie wartej 8 mld dol. piramidy finansowej.

Dostali rykoszetem

Wyjście na jaw jego oszustw, karaibskie państwo kosztowało nie tylko utratę miejsc pracy i inwestycji, ale i reputację wiarygodnej lokalizacji dla działalności finansowej. Tym bardziej, że rząd wyspiarskiego państewka oskarżono o współpracę ze Stanfordem.

Wenezuelskie pieniądze wyspiarze wydadzą przede wszystkim na ratowanie finansów publicznych. Na załatanie dziury budżetowej przeznaczą 35 mln dol. Kolejne 7 mln dol. ma trafić bezpośrednio do gospodarki tak, by ją rozruszać. Reszta zostanie przeznaczona na programy socjalne i wsparcie dla urzędu zajmującego się ściąganiem podatków.

Odsunąć Amerykanów

Pomoc Chaveza nie jest jednak zupełnie bezinteresowna - Antigua i Barbuda są częścią utworzonego przez Wenezuelę aliansu, którego nieformalnym celem jest zmniejszenie amerykańskich wpływów na Karaibach.

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane