• rozwiń
  • WIG20 2191.62 -1.03%
  • WIG30 2524.16 -1.03%
  • WIG 56744.10 -0.91%
  • sWIG80 11488.69 -0.04%
  • mWIG40 3939.36 -0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:52

Dostosuj

Węgrzy gotowi do ustępstw wobec UE

Rząd Węgier w liście do Komisji Europejskiej zadeklarował gotowość do ustępstw ws. kontrowersyjnego prawa o banku centralnym, co KE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy postawiły jako warunek pomocy finansowej. 20 stycznia w Brukseli w tej sprawie z węgierskim ministrem spotka się komisarz ds. walutowych.

Jak doniósł Reuters, węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi w liście do Komisji Europejskiej i partnerów w UE zadeklarował - jeśli to konieczne - gotowość do rozważenia zmian w kontrowersyjnej ustawie o banku centralnym. "W pełni respektujemy kompetencje KE, strażnika traktatów

W pełni respektujemy kompetencje KE, strażnika traktatów UE (...). Jesteśmy gotowi do rozważenia zmian w prawie, jeśli to konieczne

Janos Martonyi

UE (...). Jesteśmy gotowi do rozważenia zmian w prawie, jeśli to konieczne" - napisał Martonyi w liście, które jego ministerstwo opublikowało we wtorek na stronie internetowej.

Z kolei w Brukseli podano, że 20 stycznia wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. walutowych Olli Rehn spotka się z węgierskim ministrem odpowiedzialnym za pomoc finansową dla Węgier Tamasem Fellegim.

Rzecznik Rehna Amadeu Altafaj Tardio, informując o tym spotkaniu, zaznaczył, że jest "wiele tematów", które będą w jego trakcie poruszone. Wymienił m.in. kwestię dodatkowych środków budżetowych, jakie Węgry - podobnie jak Polska - miały zapewnić, by w 2012 r. zejść ze swoich deficytem poniżej 3 proc. PKB, zgodnie z kryteriami z Maastricht. - Kolejne kwestie to rozmowy w związku z prośbą władz węgierskich o zapobiegawczą pomoc finansową oraz niezależność banku centralnego tego kraju - powiedział rzecznik.

Kontrowersyjna ustawa i konstytucja

Nowa, przyjęta tuż przed Nowym Rokiem ustawa o węgierskim banku centralnym (MNB) odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament, gdzie większość absolutną ma partia Fidesz premiera Viktora Orbana. Zarówno KE jak i MFW ogłosiły, że nie wydadzą decyzji w sprawie nowej pomocy rzędu 15-20 mld euro, o jaką zwrócił się w grudniu rząd Węgier, dopóki nie zostanie wyjaśniona sprawa niezależności banku centralnego.

Komisarze omówią sytuację na Węgrzech w środę; mogą też zdecydować o uruchomieniu procedury naruszenia unijnego prawa w związku z węgierskimi ustawami m.in. o sądownictwie i ochronie danych. Znowu badana jest też kontrowersyjna węgierska ustawa medialna. Opinia publiczna ocenia ogół ostatnich zmian w węgierskim prawie jako ograniczenie demokracji.

Kontrowersje budzi też zmieniona konstytucja, która weszła w życie 1 stycznia. W nowelizacji opozycyjna partia socjalistyczna została uznana za "organizację przestępczą" jako dziedziczka partii komunistycznej; zmodyfikowano też pracę parlamentu: parlamentarna większość będzie mogła uchwalać ustawy w ciągu dwóch dni, a nawet jednego dnia, bez prawdziwej debaty. Ponadto oburzenie obserwatorów wywołała ostatnio utrata częstotliwości przez opozycyjne Klubradio.

\\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane