• rozwiń

Węgry wkrótce rajem spekulantów?

Węgry wkrótce rajem spekulantów?
Foto: sxc.hu Foto: Według agencji Moody's Węgry mogą się nie wygrzebać z długów

Agencja ratingowa Moody's skrytykowała Budapeszt za metody naprawy finansów publicznych - a jest wśród nich nacjonalizacja prywatnych funduszy emerytalnych i obniżyła ocenę wiarygodności Węgier jako dłużników o dwa stopnie, grożąc kolejnym cięciem. Następna obniżka ratingu oznaczałaby, że dług Węgier miałby już ocenę spekulacyjną.

Moody's obniżyła rating Węgier do Baa3 z Baa1 i podała, że dalsza perspektywa jest negatywna, gdyż agencję niepokoi, że tymczasowe kroki, jakie podjął rząd Viktora Orbana, by załatać dziurę w budżecie, mogą okazać się niewystarczające.

Według agencji, Węgry tracą powoli - jak to ujęto - swoją siłę finansową, a rząd nie podejmuje zdecydowanych działań, by naprawić finanse publiczne. Dlatego według Moody's strukturalny deficyt w budżecie Węgier będzie rósł.

Rząd Orbana chce obciąć deficyt z 3,8 procent PKB przewidywanych na ten rok do 3 procent PKB w przyszłym roku. Ma temu służyć między innymi właśnie tymczasowa nacjonalizacja funduszy emerytalnych i nowe podatki nałożone na branżę finansową, energetyczną, detaliczną i telekomunikację.

Baa3 to najniższy rating inwestycyjny w skali Moody's.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane