• rozwiń

Węgry rozpoczynają cięcia

Węgry rozpoczynają cięcia
Foto: PAP/EPA Foto: Premier Węgier Wiktor Orban

Podatek liniowy i cięcia płac w sektorze publicznym. Takie zmiany prawdopodobnie będą czekać Węgrów. Rząd Viktora Orbana przyjął plan działań, dzięki któremu Budapeszt ma zmniejszyć deficyt budżetowy.

Władze Węgier planują wprowadzenie 16-procentowego podatku liniowego. Pensje w budżetówce mają spaść o 15 procent i obłożone limitami - ma to też dotyczyć banku centralnego Węgier. Orban od początku swoich rządów był w konflikcie z jego prezesem i domagał się, by ten ustąpił ze stanowiska.

Wydatki na instytucje państwowe na Węgrzech mają zostać zamrożone, a rząd chce wprowadzić zapowiadany już wcześniej podatek od zysków banków. Ma on przynieść w tym roku prawie 900 milionów dolarów dochodów, to prawie 20 razy więcej niż wcześniej.

Viktor Orban chce też zakazać w przyszłości na Węgrzech kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Pod koniec ubiegłego roku 61 procent kredytów na Węgrzech denominowanych było we franku szwajcarskim.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane