• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Węgry pogrążone. Fitch: papiery śmieciowe

Węgry pogrążone. 
Fitch: papiery śmieciowe
Foto: EPA Foto: Węgry w głębokim kryzysie

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Węgier do poziomu "śmieciowego" BB+, z perspektywą negatywną. Wcześniej do podobnego poziomu wiarygodność kredytową kraju obniżyły dwie inne agencje z tzw. wielkiej trójki, czyli Moody's i Standard & Poor's.

Swoją decyzję Fitch uzasadnił impasem między Budapesztem a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier. W połowie grudnia Węgry oficjalnie zwróciły się do UE i MFW o 15-20 mld euro pożyczki.

W odpowiedzi przedstawiciele MFW i UE udali się z misją do Budapesztu, ale po kilku dniach rozmowy zostały zawieszone. Powodem była przyjęta przez węgierski parlament kontrowersyjna ustawa o banku centralnym, która zdaniem przedstawicieli międzynarodowych instytucji godzi w niezależność banku centralnego Węgier.

Kłopoty nad Balatonem

Matteo Napolitano z agencji Fitch powiedział, że obniżenie ratingu Węgier było spowodowane także "dalszymi niekonwencjonalnymi" działaniami Budapesztu w dziedzinie polityki gospodarczej, które "podważają zaufanie inwestorów i komplikują zawarcie porozumienia z MFW i UE". W piątek rano, jeszcze przed decyzją Fitch, premier Orban powiedział, że jego gabinet i bank centralny dążą do jak najszybszego "porozumienia w interesie ekonomicznym kraju".

Przedstawiciele rządu cytowani przez Reutersa powiedzieli, że decyzja Fitch jest zaskakująca.

Problemy finansowe kraju rosną z dnia na dzień. Rentowność już niemal każdych obligacji emitowanych przez Budapeszt przekraczają 10 proc., forint leci na łeb na szyję szkodząc innym walutom regionu, w tym złotemu, a prognozy ekonomiczne zakładają głęboką recesję w tym roku. W związku z tym tłumy demonstrujących przeciwko polityce rządu są coraz liczniejsze.

mkg\mtom\k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane