• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Węgry pogrążone. Fitch: papiery śmieciowe

Węgry pogrążone. 
Fitch: papiery śmieciowe
Foto: EPA Foto: Węgry w głębokim kryzysie

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Węgier do poziomu "śmieciowego" BB+, z perspektywą negatywną. Wcześniej do podobnego poziomu wiarygodność kredytową kraju obniżyły dwie inne agencje z tzw. wielkiej trójki, czyli Moody's i Standard & Poor's.

Swoją decyzję Fitch uzasadnił impasem między Budapesztem a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier. W połowie grudnia Węgry oficjalnie zwróciły się do UE i MFW o 15-20 mld euro pożyczki.

W odpowiedzi przedstawiciele MFW i UE udali się z misją do Budapesztu, ale po kilku dniach rozmowy zostały zawieszone. Powodem była przyjęta przez węgierski parlament kontrowersyjna ustawa o banku centralnym, która zdaniem przedstawicieli międzynarodowych instytucji godzi w niezależność banku centralnego Węgier.

Kłopoty nad Balatonem

Matteo Napolitano z agencji Fitch powiedział, że obniżenie ratingu Węgier było spowodowane także "dalszymi niekonwencjonalnymi" działaniami Budapesztu w dziedzinie polityki gospodarczej, które "podważają zaufanie inwestorów i komplikują zawarcie porozumienia z MFW i UE". W piątek rano, jeszcze przed decyzją Fitch, premier Orban powiedział, że jego gabinet i bank centralny dążą do jak najszybszego "porozumienia w interesie ekonomicznym kraju".

Przedstawiciele rządu cytowani przez Reutersa powiedzieli, że decyzja Fitch jest zaskakująca.

Problemy finansowe kraju rosną z dnia na dzień. Rentowność już niemal każdych obligacji emitowanych przez Budapeszt przekraczają 10 proc., forint leci na łeb na szyję szkodząc innym walutom regionu, w tym złotemu, a prognozy ekonomiczne zakładają głęboką recesję w tym roku. W związku z tym tłumy demonstrujących przeciwko polityce rządu są coraz liczniejsze.

mkg\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane