• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Węgry o oczko nad poziomem śmieci

Węgry o oczko nad poziomem śmieci
Foto: sxc.hu Foto: Decyzje budapesztańskiego parlamentu są coraz bardziej kontrowersyjne

Agencja Fitch o jeden stopień obniża długoterminowy rating Węgier - teraz ma on oznaczenie BBB. Na dodatek stwierdzono, że dalsza perspektywa ratingu pozostaje negatywna.

Obniżka nie zaskakuje, bo Fitch z pośród trzech głównych agencji ratingowych dotąd najwyżej oceniał wiarygodność kredytową Węgier. Analitycy agencji zapowiadali zmianę już na początku miesiąca.

Po obniżce Fitcha rating Budapesztu znalazł się o jeden stopień ponad poziomem tak zwanego ratingu śmieciowego. Według analityków, jeśli którakolwiek agencja obniży ocenę węgierskiego długu do tego poziomu, pociągnie to za sobą gwałtowne osłabienie forinta.

Fitch uzasadnił dzisiejsze obniżenie wiarygodności Węgier ryzykiem, jakie wiąże się z wysokim zadłużeniem kraju w walutach zagranicznych. "Obniżenie ratingu uwzględnia pogorszenie się średnio terminowej pozycji budżetowej. Relatywnie wysoki poziom zadłużenia sprawia z kolei, że kraj jest podatny na negatywne szoki" - napisano w komunikacie Fitcha. Analitycy agencji uważają również, że stan finansów państwa w średnim terminie może się pogorszyć.

Część ekspertów krytykuje ryzykowne sposoby walki z wysokim deficytem jakie wprowadza Budapeszt, między innymi likwidację prywatnych funduszy emerytalnych. 

Godzinę po obniżce ratingu parlament Węgier zatwierdził budzący kontrowersje budżet na 2011 rok.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane