• rozwiń

Węgry – najlepsze w Europie do kupna nieruchomości. Polska 11.

Węgry – najlepsze w Europie do kupna nieruchomości. Polska 11.
Foto: sxc.hu Foto: W tym roku najlepiej inwestować na rynku nieruchomości w Budapeszcie

Najlepszy kraj do kupna nieruchomości w Europie to Węgry – uważa prestiżowy portal Global Property Guide. Na Węgrzech najszybciej można zarobić na nieruchomości i ponieść najniższe koszty podczas transakcji, poza tym prawo sprzyja robieniu inwestycji. Polska uplasowała się na 11. miejscu. Doceniono w naszym kraju silną gospodarkę, ale za największą wadę uznano zbyt wysoki podatek.

Czołówkę rankingu portalu Global Property Guide okupują głównie nowi członkowie Unii Europejskiej i kraje, które wkrótce do niej wstąpią. Bo członkostwo w UE ożywia rynek - tłumaczą autorzy zestawienia najlepszych miejsc do inwestowania na rynku nieruchomości na Starym Kontynencie.

Badania wykazały, że w ciągu roku przed przystąpieniem do wspólnoty w Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Polsce i Słowenii ceny nieruchomości wzrosły średnio o 11 procent. Na dodatkowe 21 proc. zysku mógł liczyć inwestor, który pozostał właścicielem nieruchomości w kolejnym roku. W efekcie kupując mieszkanie na rok przed akcesją i posiadając je przez dwa lata można było liczyć na wzrost jego wartości o około 15 proc. rocznie.

Budapeszt górą

Najlepszy interes obecnie można zrobić na Węgrzech. Według Global Property Guide, kupując mieszkanie w Budapeszcie poniesiemy najniższe koszty transakcji, a prawo będzie nam sprzyjać, nie zapłacimy też zbyt wysokiego podatku dochodowego. Te same zalety zauważono w Macedonii (drugie miejsce), ale minus inwestowania w Skopje to poważne ograniczenia własności.

Choć termin wejścia Turcji do Unii wciąż nie jest znany, Istambuł znalazł się w czołówce rankingu – na miejscu 4. Doceniono przede wszystkim szybki wzrost gospodarczy w kraju oraz preferencyjne warunki inwestycji w ciągu najbliższego roku.

Tuż za Turcją znalazła się coraz modniejsza w świecie Chorwacja. Portal uznał, że niskie stawki podatku, a przede wszystkim rozwijający się rynek turystyczny (bo coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża tam na wakacje) dają Zagrzebowi wysokie 5. miejsce.

Trzeba też mieć na uwadze, że rozszerzenie wspólnoty o Chorwację planowane jest na lipiec 2013 roku i zapewne tym razem akcesja również pozwoli zarobić na rynku nieruchomości.

Warszawa lepsza od Paryża, Monako na końcu

Ci, którzy liczą na to, że zakup nieruchomości w Chorwacji będzie znacznie tańszy niż w Polsce, rozczarują się. Poziom cen jest porównywalny z polskim, np. w Zagrzebiu w pierwszym miesiącu tego roku przeciętna cena ofertowa mieszkania wyniosła 7,1 tys. zł za m kw. Dla porównania w Warszawie jest to obecnie 8,8 tys. zł za m kw.

Jednak Polska przegrała z Chorwacją - na liście znalazła się sześć miejsc dalej. Bo choć doceniono silną gospodarkę, za największą wadę uznano zbyt wysoki podatek. Na "nie" przemawiają też zbyt niskie zyski z wynajmu mieszkania i zbyt duża samowolka najemców.

Mimo tych minusów Warszawa pozostawiła za sobą daleko w tyle takich gigantów, jak Paryż, Moskwa, Zurych, Londyn i Monako. W tych stolicach możemy spodziewać się po prostu najniższych zysków w najkrótszym czasie.

am/tr/k

Ranking Global Property Guide:
1. Węgry
2. Macedonia
3. Holandia
4. Turcja
5. Chorwacja
6. Estonia
7. Niemcy
8. Włochy
9. Łotwa
10. Mołdawia
11. Polska
12. Rumunia
13. Słowacja
14. Słowenia
15. Austria
16. Belgia
17. Bułgaria
18. Czechy
19. Finlandia
20. Francja
21. Litwa
22. Portugalia
23. Rosja
24. Serbia
25. Szwajcaria
26. Wielka Brytania
27. Ukraina
28. Andora
29. Cypr
30. Grecja
31. Luksemburg
32. Malta
33. Monako
34. Hiszpania
35. Dania

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane