• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Węgry modlą się o euro

Węgry modlą się o euro
Foto: sxc.hu Foto: Premier Węgier proponuje: skrócic poczekalnie do strefy euro

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany zaapelował we wtorek w Brukseli o przyspieszenie rozszerzenia strefy euro, sugerując skrócenie czasu obowiązkowego przebywania w systemie stabilizacji waluty ERM2, który wynosi dwa lata.

- To jest w interesie krajów, które nie należą do strefy euro, ale także w interesie Unii Europejskiej - powiedział premier Węgier po spotkaniu z szefem KE Jose Manuelem Barroso.

Jego zdaniem, długie pozostawanie w "poczekalni strefy euro" - jak określa się system ERM2 - nie ma wpływu na realne wyniki kraju w zakresie polityki monetarnej.

- Oczywiście spełnienie warunków (przyjęcia euro) jest ważne. (...) Ale jeśli krajowi uda się spełnić warunki szybciej, to trzeba dać mu szansę na szybsze przystąpienie do strefy euro - dodał.

Premier Węgier, które boleśnie odczuwają skutki kryzysu finansowego i gospodarczego, argumentował, że "członkostwo w strefie euro jest najlepszą ochroną przed problemami wywołanymi przez kryzys".

Węgry są w trudniejszej sytuacji niż Polska jeśli chodzi o szansę na spełnienie kryteriów z Maastricht, będących warunkiem przyjęcia euro. Polityka prowadzona na początku tej dekady spowodowała wysoki wzrost inflacji, a zatem i stóp procentowych oraz deficytu budżetowego i zadłużenia kraju. Dopiero od 2006 roku - przy wtórze wielkich protestów społecznych - Węgrzy ostro zaciskają pasa. Niedawno deklarowali plany wejścia do strefy euro w 2014 roku.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane