• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Węgry mają podatek bankowy

Węgry mają podatek bankowy
Foto: tvn24 Foto: Parlament zatwierdził podatek od transakcji finansowych

Węgierscy deputowani zatwierdzili w poniedziałek rządową propozycję wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Decyzja może utrudnić wznowienie negocjacji z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie wsparcia finansowego Węgier.

Podatek wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Wniosek rządu zatwierdziło 249 z 386 deputowanych rządzącej koalicji. Lewicowa opozycja była przeciwna.

Zapłacą więcej

Każda operacja finansowa przeprowadzana przez banki komercyjne i węgierski Bank Centralny zostanie obciążona sumą 6 tys. forintów (około 20,7 euro). Transakcje giełdowe i transakcje na rynku obligacji zostaną obciążone stawką 0,1 proc.

Nowa opłata ma sprawić, że sektor finansowy poniesie część kosztów węgierskiego kryzysu finansowego i pomóc w utrzymaniu przyszłorocznego deficytu budżetowego w granicach 3 procent PKB, co jest warunkiem wznowienia negocjacji w sprawie nowej linii kredytowej z Unią Europejską i MFW.

Zła decyzja

Minister gospodarki Gyorgy Matolcsy zapowiedział, że rząd liczy na roczne przychody z nowego podatku w granicach 1,3 mld euro.

Atilla Mesterhazy - lider opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) nazwał nowe obciążenie "podatkiem Robin Hooda", bo jego koszty poniosą wszyscy Węgrzy. Opodatkowane zostaną bowiem - choć w mniejszym wymiarze - przelewy płac na konta pracowników, wypłaty gotówki z bankomatów i przelewy pocztowe.

Zastrzeżenia zgłosił również prezes węgierskiego Banku Centralnego Andras Simor, który uznał, że podatek "ograniczy niezależność banku" a natychmiastową reakcją tej instytucji będzie podwyższenie stóp procentowych o 2,5 proc. Węgry mają przy tym i tak najwyższe stopy procentowe w Unii w wysokości 7 procent.

Kolejny podatek

W roku 2010 węgierscy deputowani zatwierdzili opodatkowanie sektora bankowego w wysokości 0,7 procent PKB. Wprowadzenie kontrowersyjnego podatku wywołało wówczas niezadowolenie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Negocjacje w sprawie kolejnej linii kredytowej dla Węgier w wysokości 15 mld euro mają rozpocząć się 17 lipca w Budapeszcie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane