• rozwiń

Węgry chcą zbić euro stopami

Węgry chcą zbić euro stopami
Foto: sxc.hu/kikko77 Foto: Stopy w górę. Co z forintem?

Stopy procentowe na Węgrzech w górę. Bank Centralny w Budapeszcie podniósł główną stopę z 6 do 6,5 proc. Taka decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków spodziewała się podwyżki właśnie o 50 pkt bazowych. Część obstawiała wzrost stóp procentowych o 25 pkt bazowych, a jeden prognozował wzrost głównej stopy procentowej do 7 proc.

To pierwsza podwyżka stóp procentowych od stycznia. Ma wzmocnić forinta, który w ubiegłym tygodniu osłabił się do euro do rekordowo niskiego poziomu.

Węgierska waluta mocno traciła, po tym jak Moody's obniżył rating kraju do poziomu "śmieciowego". W drugim półroczu forint stracił do euro już 14 procent.

Węgry w ubiegłym tygodniu poprosiły Międzynarodowy Fundusz Walutowy o dostęp do linii kredytowej, a w ostatnich aukcjach papierów dłużnych Budapeszt musiał obiecywać inwestorom coraz wyższe rentowności.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane