• rozwiń
  • WIG20 2320.01 +0.51%
  • WIG30 2662.51 +0.61%
  • WIG 59649.68 +0.36%
  • sWIG80 11577.93 -0.33%
  • mWIG40 4016.26 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:30

Dostosuj

Węgierskie papiery "śmieciami" dla kolejnej agencji

Węgierskie papiery "śmieciami" dla kolejnej agencji
Foto: TVN24 Foto: Standard&Poorr's ścina Węgry

Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła w środę wiarygodność kredytową Węgier do poziomu śmieciowego, uznając jednocześnie, że jej perspektywa jest negatywna. Pod koniec listopada do podobnego poziomu "ściął" Węgry Moody's.

Długoterminowa ocena wiarygodności została obniżona z BBB- do BB+, a krótkoterminowa z A-3 do B. W obu przypadkach oznacza to zaliczenie węgierskich obligacji państwowych do aktywów o charakterze spekulacyjnym, a więc "śmieciowym". Pod koniec listopada podobną ocenę wystawiła Węgrom agencja Moody's.

Zmianę oceny agencja S&P uzasadniła malejącą solidnością politycznych warunków ramowych w kraju, co komplikuje działania inwestorom. Ma to też negatywny wpływ na średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego. Ponadto na wiarygodność kredytową Węgier negatywnie wpływa osłabienie kondycji gospodarki światowej.

Kłopoty rosną

Sytuacja finansowa Węgier staje się coraz bardziej niepokojąca. W piątek Komisja Europejska potwierdziła, że misja UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która była w Budapeszcie na rozmowach przygotowujących udzielenie Węgrom pomocy antykryzysowej, skróciła pobyt, protestując przeciwko planom reformy banku centralnego.

W listopadzie konserwatywny rząd Orbana zdecydował się zwrócić o pomoc do MFW, by uspokoić rynki finansowe, zapobiec dalszemu spadkowi kursu forinta i obniżyć trudną do udźwignięcia dla budżetu rentowność węgierskich obligacji.

mkg/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane