• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Węgiel z Lubelszczyzny? "Kompania Węglowa musi myśleć o przyszłości"

Węgiel z Lubelszczyzny? "Kompania Węglowa musi myśleć o przyszłości"
Foto: Wikimedia Commons/ Szater Foto: Ze złoża Pawłów można wydobyć ok. 296 mln ton. węgla

- Kompania Węglowa powinna myśleć o nowych złożach węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Po przeprowadzeniu restrukturyzacji będzie mogła wrócić do planów budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni - mówi wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Kompania Węglowa dostała w 2012 roku od Ministerstwa Środowiska koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża Pawłów. Jak się szacuje z tego złoża do wydobycia jest ok. 296 mln ton. węgla.

- Kompania Węglowa musi myśleć o przyszłości, złoża na Śląsku to perspektywa 30, maksymalnie 40 lat. Myślenie o złożach na Lubelszczyźnie jest oczywistością, spółka powinna się tam angażować i się angażuje - mówił wiceminister.

Dokumentacja geologiczna podsumowująca wyniki wierceń ma zostać wykonana w listopadzie tego roku. Jak mówi Tomczykiewicz, będzie to podstawa do opracowania dokumentacji geologicznej i wystąpienia do Ministerstwa Środowiska o koncesję na wydobycie.

Nowa kopalnia miałaby zatrudniać ok. 2 tys. osób. Z projektów Kompanii Węglowej wynika, że inwestycja kosztować będzie ok. 3,7 mld zł w okresie ok. 11 lat. - Docelowe wydobycie szacowane jest na poziomie 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie - mówi Tomczykiewicz.

Tomczykiewicz podkreślił, że obecna sytuacja sektora górniczego, a zwłaszcza Kopalni Węglowej jest trudna. Przypomniał, że nowy zarząd spółki pracuje nad programem jej restrukturyzacji, a działania wspierające sektor podejmuje rząd. Powstał m.in. międzyresortowy zespół do spraw funkcjonowania sektora górniczego, który analizuje różne możliwości wsparcia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane