• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Węgiel o wiele droższy ma nie być

Węgiel o wiele droższy ma nie być
Foto: TVN24 Foto: Droższy nie będzie?

Kompania Węglowa nie przewiduje w kontraktach na przyszły rok żadnych znaczących podwyżek cen węgla dla energetyki - poinformowała spółka, dementując spekulacje, jakoby węgiel dla elektrowni mógł zdrożeć nawet o ok. 30 proc.

Kompania jest największym w Polsce dostawcą węgla energetycznego. W tym roku do elektrowni trafi ok. 16 mln ton surowca od tego producenta. Obecnie firma prowadzi rozmowy na temat wielkości i warunków dostaw w przyszłym roku.

- Rozmowy trwają, więc trudno mówić o szczegółach. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że żadnych znaczących podwyżek nie przewidujemy - zapewnił w środę rzecznik firmy Zbigniew Madej.

Informacje prasowe o rzekomej planowanej podwyżce rzecznik określił jako plotki i "wirtualne fakty". Podkreślił, że Kompanii zależy na partnerskich i zdrowych relacjach z największym odbiorcą, jakim jest energetyka.

Podwyżka już była

Najwyższa w ostatnich latach podwyżka cen węgla dla energetyki nastąpiła na przełomie 2008 i 2009 r., kiedy węgiel zdrożał średnio o ok. 40 proc. Producenci tłumaczyli wówczas, że ten krok oznaczał nadrobienie wieloletnich zaszłości i uporządkowanie warunków sprzedaży węgla, poprzez sprowadzenie cen do realnego poziomu. W 2010 roku węgiel nie zdrożał.

Oprócz negocjacji cen i warunków dostaw na przyszły rok producenci węgla rozmawiają również z energetyką o ewentualnych zwiększonych dostawach w tym roku. Jeżeli odbiorcy chcą kupić więcej węgla niż zapisano w rocznych kontraktach, zwykle muszą płacić wyższe ceny, dyktowane przez międzynarodowy rynek.

Największy dostawca

KW jest największym producentem węgla energetycznego w Polsce. W ubiegłych latach firma dostarczała do energetyki powyżej 20 mln ton surowca; w ostatnich latach dostawy malały, do przewidywanego poziomu ok. 16 mln ton w tym roku. Najwięksi klienci to Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron, zaopatrująca elektrownie EdF firma Energokrak oraz Polska Grupa Energetyczna.

mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane