• rozwiń

Węgiel nadal się opłaca

Węgiel nadal się opłaca
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: "Górnictwo nadal opłacalne"

Branża węglowa wciąż opłacalna? Największa czeska spółka węglowa chce zainwestować w nieczynną kopalnię niedaleko Rybnika. - Opłaca się wydobywać i opłaca się sprzedawać, ale tylko robiąc dokładny rachunek kosztów - mówił w TVN CNBC Biznes Jacek Piechota, były minister gospodarki.

Jednak zdaniem byłego ministra, w Polsce nadal pokutuje myślenie, w którym nikt nie patrzył na koszty wydobycia, ponieważ z góry wiadomo było za ile dana ilość węgla zostanie sprzedana.

- Wpierw zawieraliśmy kontakty eksportowe, zobowiązania na sprzedawanie węgla za granicę, a potem nie patrząc na koszty wydobycia po prostu fedrowaliśmy. Liczyła się ilość wydobytych ton, a nie rachunek ekonomiczny i zysk - podkreślił Piechota.

Tymczasem były minister gospodarki przekonywał, że branża górnicza jest perspektywiczna i na węglu, tak jak na innych surowcach, można zarobić.

Węgiel ma przyszłość. Jednak pod warunkiem, że inwestujemy w konkretne ściany złoża, które dokładnie zbadaliśmy

Piechota o węglu

- Węgiel ma przyszłość. Jednak pod warunkiem, że inwestujemy w konkretne ściany złoża, które dokładnie zbadaliśmy, przewidzieliśmy krok po kroku całą inwestycję i stawiamy na jej efektywność ekonomiczną tego przedsięwzięcia - radził.

Czesi chcą wydobywać polski węgiel

Podobny pogląd wyraża Zdenek Bakala, wiceprezes New World Resources, największego producenta węgla kamiennego w Czechach. - Osobiście bardzo wierzę w to, że węgiel kamienny to paliwo przyszłości - mówił w TVN CNBC Biznes. Czeski magnat węglowy czeka na koncesję, dzięki której będzie mógł wskrzesić zlikwidowaną kopalnię w Dębieńsku, niedaleko Rybnika.

[WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

mwr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane