• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Węgiel już nie taki atrakcyjny? Rezygnują z niego najwięksi gracze

Węgiel już nie taki atrakcyjny? Rezygnują z niego najwięksi gracze
Foto: sxc.hu Foto: Węgiel już nie atrakcyjny dla inwestorów

Od "czarnego złota" odwracają się nawet duzi inwestorzy. Teraz zmianę polityki na rzecz zielonej energetyki ogłosił KLP, największy norweski fundusz emerytalny - pisze CNN Money.

KLP, największy norweski fundusz emerytalny, to najnowszy światowy gracz, który zajął stanowisko wobec węgla.

Coraz węziej

Jak pisze CNN Money, firma zamierza sprzedać wszystkie swoje węglowe biznesy i przeznaczyć

dodatkowe 75 mln dolarów na alternatywne źródła energii. - Zamykamy nasze interesy w spółkach węglowych, aby podkreślić konieczność przełączenia się z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii - podkreślił prezes KLP Sverre Thornes w oświadczeniu.

KLP pozbędzie się ze swojego portfela akcji i obligacji spółek, które czerpią ponad połowę swoich przychodów z węgla lub pokrewnych źródeł jak elektrownie węglowe - zaznacza CNN Money.

I dodaje, że ten rok obfitował w większą liczbę podobnych posunięć. W maju Stanford University poinformował, że nie będzie już inwestować w spółki węglowe. Wszystko po tym, jak studenci i wykładowcy zwrócili się do władz uczelni  z petycją dotyczącą podjęcia działań przeciwko zmianom klimatycznym.

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń w świecie inwestorów było pozbycie się udziałów w paliwach kopalnych przez historyczny Fundusz Braci Rockefellerów. Rodzina większość swojej fortuny zarobiła na działalności Standard Oil Company.

Norweski KLP nie zmierza jednak pozbyć się na razie sektora wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Norwegia jest największym w Europie producentem ropy naftowej.

Polityka unijna stawia na odnawialne źródła energii i energooszczędność, dzięki którym zamierza ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przyczyniających się do globalnego ocieplenia klimatu. Nowe technologie powstające przy tej okazji, mają też sprawić, że jej gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane