• rozwiń

We wtorek aukcja na pochylnie

We wtorek aukcja na pochylnie
Foto: TVN24 Foto: Wartość majątku wystawionego na aukcji to 100 mln zł

We wtorek odbędą się aukcje sprzedaży części majątku stoczni Szczecin, które dotąd nie znalazły nabywców. Majątek wystawiono do 22 przetargów. Inwestorzy zgłosili się do dziewięciu.

Sześć firm wpłaciło w ubiegłym tygodniu wadia oraz złożyło oświadczenia rejestracyjne, uprawniające do udziału w aukcjach. Mają się one odbyć we wtorek w godzinach od 9 do 13; po godz. 13. możliwa będzie "dogrywka".

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski zaznaczył w rozmowie z PAP, że złożenie przez inwestorów oświadczeń rejestracyjnych oraz wpłata wadium nie musi oznaczać ich udziału w aukcjach. Wyraził jednak nadzieję, że sześć firm przystąpi do tego postępowania.

Majątek wart 100 mln zł

Wystawiany na aukcjach majątek ma wartość ponad 100 mln zł. Obejmuje m.in. pochylnie Wulkan i Odra, malarnię, prefabrykację, czyli miejsce, w którym powstają konstrukcje stalowe, sieci energetyczne, projekty zbiornikowców i kontenerowców oraz majątek ruchomy.

6 listopada 2008 roku Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

Mizerne rezultaty przetargów

W przetargach organizowanych w lipcu udało się znaleźć nabywców na majątek stoczni Szczecin - wart 4,9 mln zł, a wartość wystawionego na sprzedaż majątku wynosiła ok. 120 mln zł.

Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska. Zezwoliła ona na kontynuowanie tego procesu do końca pierwszego kwartału 2011 roku.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane