• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

We Wrocławiu ratują światową gospodarkę

We Wrocławiu ratują światową gospodarkę
Foto: TVN24 Foto: Ecofin we Wrocławiu

Do Wrocławia zjechali ministrowie finansów Unii Europejskiej oraz ich specjalny gość - sekretarz skarbu USA Timothy Geithner. W stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna się w piątek dwudniowy nieformalny szczyt ministrów finansów UE Ecofin. Tematem obrad ma być między innymi przyspieszenie wzrostu gospodarczego w krajach wspólnoty oraz wyzwania związane z kryzysem w Grecji.

Gospodarzami spotkania, które zaczęło się o godz. 9, w związku z pełnioną przez Polskę prezydencję w Unii są minister finansów Jacek Rostowski oraz prezes Narodowego banku Polskiego Marek Belka. W spotkaniu, poza ministrami finansów innych krajów Unii, biorą również udział prezesi krajowych banków centralnych, w tym szef Europejskiego banku Centralnego Jean-Claude Trichet, przedstawiciele instytucji europejskich, wiceprezes MFW David Lipton oraz na specjalne zaproszenie Rostowskiego - sekretarz skarbu USA Timothy Geithner.

USA zdenerwowane sytuacją w Europie

Efektem spotkania ma być wypracowanie wspólnego stanowiska na tegoroczne obrady Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz spotkanie Ministrów Finansów krajów grupy G20.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Geithner będzie się starał przekonać europejskich polityków do zwiększenia możliwości Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), który utworzono do udzielania pożyczek krajom będącym w finansowych kłopotach. Skorzystały już niego m.in. Grecja i Irlandia. EFSF dysponuje obecnie kwotą ok. 440 mld euro.

Jak pisze Reuters, Geithner zaproponuje ministrom, by fundusz działał podobnie, jak amerykański program TALF z 2008 roku. W ramach tego programu amerykańska Rezerwa Federalna skupowała z rynku instrumenty oparte między innymi na kredytach na kartach, na pożyczkach dla studentów i na kredytach samochodowych. Dzięki temu rynek tych kredytów udało się nieco ożywić.

We wtorek "Washington Post" cytował głównego ekonomistę Capital Economics w Londynie, Juliana Jessopa, którego zdaniem wizyta amerykańskiego ministra na sesji Ecofin jest wyrazem "zdenerwowania administracji USA tym, co dzieje się w Europie" i wpływem europejskiego kryzysu na rynki finansowe w USA.

mkg/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane