• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Euro 2012

"Wczoraj zwyciężyła wiarygodność euro"

"Wczoraj zwyciężyła wiarygodność euro"
Foto: EPA Foto: Premier Hiszpanii Mariano Rajoy

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy nie krył w niedzielę radości z wczorajszej decyzji eurogrupy o przyznaniu hiszpańskiemu sektorowi bankowemu 100 mld euro. Jednocześnie zaznaczył, że pomimo tego w tym roku kryzys gospodarczy w Hiszpanii jeszcze się pogłębi.

- Wczoraj zwyciężyła wiarygodność euro, jego przyszłość, Unia Europejska - powiedział szef hiszpańskiego rządu na konferencji prasowej.

Wczoraj zwyciężyła wiarygodność euro, jego przyszłość, Unia Europejska.

Mariano Rajoy

Spytany na konferencji o to, czy w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o dokapitalizowanie hiszpańskich banków były jakieś naciski na Madryt, Rajoy odpowiedział: - Nikt na mnie nie naciskał. Nie wiem, czy powinienem to mówić, ale to ja naciskałem, ponieważ chciałem takiej linii kredytowej, żeby rozwiązać istotny problemem, jaki mamy w Hiszpanii.

Ratunek przed ruiną

Rajoy przyznał, że zwrócenie się z prośbą o pomoc z zewnątrz było trudne, lecz uratuje to jego kraj od całkowitej ruiny gospodarczej. Premier nie chciał jednak nazywać programu dokapitalizowania banków pakietem pomocowym, mówiąc, że różni się on od pomocy dla Grecji, Włoch, czy Portugalii - pisze agencja Associated Press.

W sobotę ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zaakceptowali podczas telekonferencji eurogrupy wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro.

Jak podano w komunikacie, pomoc ta obejmuje "materac bezpieczeństwa", a środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM). Nad realizacją planu czuwać będzie Międzynarodowy Fundusz Wađđlutowy.

Domagają się "konkretnych reform"

Eurogrupa uzależnia pomoc od przeprowadzenia "konkretnych reform" w hiszpańskim sektorze finansowym, w tym "planów restrukturyzacji" zgodnych z unijnymi normami pomocy państwowej i polityką horyzontalnych reform strukturalnych.

Hiszpania musi też realizować swój obecny program cięć oszczędnościowych w celu wyeliminowania nadmiernego deficytu i przeprowadza reformy strukturalnej.

Szef hiszpańskiego rządu zastrzegł na koniec, że pomimo ostatniej decyzji eurogrupy, poważny kryzys gospodarczy jego kraju jeszcze w tym roku się pogłębi.

Hiszpania jest obecnie pogrążona w recesji - ma najwyższe bezrobocie w Europie (25 proc.) i pokaźny deficyt budżetowy w wysokości 8,9 proc. PKB.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane