• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Wcześniejsza emerytura, mniej pieniędzy w portfelu. Brytyjska gospodarka traci miliardy

Wcześniejsza emerytura, mniej pieniędzy w portfelu. Brytyjska gospodarka traci miliardy
Foto: Shutterstock Foto: W Wielkiej Brytanii dłuższa praca to gwarancja wyższej emerytury

Aż 18 miliardów funtów traci brytyjska gospodarka z powodu wcześniejszego przechodzenia Brytyjczyków na emeryturę. Jak alarmują eksperci w najnowszym raporcie dla rządu, rezygnacja z pracy 10 lat wcześniej, niż wymagany wiek emerytalny, oznacza świadczenie mniejsze nawet o jedną trzecią.

Jak podaje "The Guardian", raport przygotowano w ramach planu na rzecz powrotu osób starszych na rynek pracy. Wnioski z niego płynące są co najmniej niepokojące.

Wczesna emerytura to ubóstwo?

Obecnie wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii zależy od roku urodzenia i liczby przepracowanych lat. Dla mężczyzn wynosi on 65-68 lat, a dla kobiet 60-68.

Jak wyliczono, tylko w ubiegłym roku z powodu wcześniejszego przejścia na emeryturę (np. o 10 lat), brytyjska gospodarka straciła co najmniej 18 miliardów funtów (ok. 93 mld zł). Na tę sumę składają się nie tylko wartości dóbr i usług, które Brytyjczycy mogliby jeszcze wytworzyć, ale także koszt opieki nad starszymi osobami, które po wcześniejszej rezygnacji z pracy popadają w ubóstwo z powodu niskich świadczeń.

Biedny David

Rządowy raport przytacza przykład jednego z obywateli imieniem David. Zdecydował się on na przejście na emeryturę w wieku 55 lat. Zgromadził przez ten czas w systemie emerytalnym 81 tys. funtów, podczas gdy mógł zebrać aż 128 tys. Musiałby tylko popracować do 65. roku życia.

- Musimy działać teraz i skupić się w pierwszej kolejności na zapobieganiu katastrofalnemu opuszczaniu rynku pracy przez osoby starsze - powiedział brytyjski minister pracy i emerytur Steve Webb. Jak tłumaczył, tam gdzie to niemożliwe, "trzeba je wspierać w ponownym wejściu na ten rynek". - Jesteśmy to winni tym osobom - dodał.

Obecnie w Wielkiej Brytanii prace zarobkową podejmuje 60 proc. osób w wieku 55-64 lat. Na 2,9 mln osób, które osiągnęły  wieku emerytalny, aż 1,7 miliona uważa, że "jest mało prawdopodobne", by kiedykolwiek wrócili do pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane