• rozwiń

Wchodzą nowe przepisy: Kosztorys+VAT

Wchodzą nowe przepisy: Kosztorys+VAT
Foto: TVN24 Foto: Odszkodowania z VAT

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy naprawiają swoje samochody na podstawie tzw. kosztorysów będą dostawali odszkodowania uwzględniające 22 proc. VAT. Wymagają tego nowe przepisy przypomina "Gazeta Prawna".

Dla większości towarzystw ubezpieczeniowych upływa w poniedziałek termin dostosowania się do nowych przepisów. Chodzi o naprawy na podstawie tzw. kosztorysów, czyli wyceny sporządzanej przez ubezpieczyciela. Towarzystwa mają 30 dni na zmianę procedur, licząc od dnia otrzymania dokumentu w tej sprawie z Komisji Nadzoru Finansowego.

Według "Gazety Prawnej" decyzji w tej sprawie nie dostało jeszcze PZU, od którego poszkodowani nie będą dostawali pełnych odszkodowań jeszcze przez kilka tygodni. Pozostali liczący się gracze na rynku ubezpieczeniowym wypłacają odszkodowania z VAT już od pewnego czasu, a najbardziej oporni zrobią to za kilka dni.

Te osoby, które wcześniej dostały zaniżone wypłaty nie muszą się martwić. Mogą zgłaszać roszczenia o wyrównanie odszkodowania za wypadki nawet sprzed trzech lat, a w szczególnych przypadkach - nawet dziesięciu lat. Jak podaje "Gazeta Prawna" 50 proc. ogólnej liczby wypłat z OC komunikacyjnego jest realizowane na kosztorys. Na niewypłacaniu VAT tylko w pierwszym kwartale 2007 roku towarzystwa ubezpieczeniowe "oszczędziły" 44 mln zł.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane