• rozwiń

Watykan poleca szariat

Watykan poleca szariat
Foto: TVN24 Foto: Nowe otwarcie na islam?

Nad receptą na finansowy kryzys głowy wytężają politycy i ekonomiści z całego świata. Tymczasem rozwiązanie problemu znalazł Watykan. W artykule "Propozycje i idee islamskich finansów dla Zachodu w kryzysie", watykański dziennik "L’Osservatore Romano" wskazuje, że że niektóre zasady kodeksu etycznego islamu mogą być przydatne w obecnej sytuacji!

Według autorek artykułu, zasady oparte na szariacie pozwoliłyby pomóc w odbudowie zaufania do systemu bankowego na Zachodzie i "modelu kapitalistycznego", który - jak podkreślają - zbankrutował. "Gospodarka islamska, inaczej niż konwencjonalna gospodarka rynkowa, oparta jest na zasadach religijnych islamu i nastawiona na zachowanie przez muzułmanów nakazów szariatu" - zauważa watykańska gazeta.

To zaś - czytamy - wyklucza zakaz oprocentowania narzucanego przez pożyczającego pieniądze, spekulację informacyjną i dokonywanie operacji giełdowych na podstawie poufnych informacji.

"Uważamy, że finanse oparte na zasadach islamu mogą przyczynić się do powstania nowych reguł dla finansów zachodnich, biorąc pod uwagę to że kryzys, który przeżywamy, po pokonaniu początkowych problemów związanych z gotówką, stał się obecnie kryzysem zaufania do systemu" - stwierdzają autorki artykułu w "L’Osservatore Romano".

jaś/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane