• rozwiń
  • WIG20 2168.19 -1.20%
  • WIG30 2460.45 -1.19%
  • WIG 57374.21 -1.12%
  • sWIG80 11570.66 -0.49%
  • mWIG40 3712.89 -0.98%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:12

Dostosuj

Wątpliwy interes GPW?

Giełda Papierów Wartościowych chce kupić przynoszącą straty firmę Zbigniewa Komorowskiego (PSL), kolegi wicepremiera Waldemara Pawlaka. Platforma się nie zgadza, zamierza transakcję zablokować - pisze "Gazeta Wyborcza".

"GW" i Radio ZET dotarły do umowy przedwstępnej podpisanej 9 września przez państwową Giełdę Papierów Wartościowych z głównym udziałowcem Warszawskiej Giełdy Towarowej Zbigniewem Komorowskim i jego rodziną. Z dokumentu wynika, że GPW ma do końca roku kupić większość akcji giełdy towarowej zajmującej się sprzedażą zboża i płodów rolnych. Wyłoży na to 2,3 mln zł. Komorowski i jego rodzina za swoje akcje dostaną 1,8 mln zł, a pół miliona GPW ma zainwestować w podniesienie kapitału spółki.

Jak się dowiedziała "GW", plany kupna WGT próbuje zablokować resort skarbu, który jest większościowym udziałowcem Giełdy Papierów Wartościowych.

"Przerażający pomysł"

- Jak zobaczyłem tę umowę, to się przeraziłem - powiedział "GW" anonimowo jeden z ministrów rządu Donalda Tuska. - Na światowych rynkach kryzys, a prezes państwowej Giełdy Papierów Wartościowych robi interes z podupadającą firmą znajomego wicepremiera rządu. To jakby BMW kupiło podupadający warsztat samochodowy. Włos się na głowie jeży - mówił.

Od dwóch lat na minusie

Mariaż z GPW byłby świetnym interesem dla giełdy towarowej. Jej wiceprezes Artur Żur przyznaje, że od dwóch lat giełda jest na minusie. W 2006 r. zanotowała 16 tys. zł strat, a w ubiegłym roku była już prawie milion pod kreską.

Robi w jogurtach

Zbigniew Komorowski jest jednym z najbogatszych działaczy PSL. Wraz z rodziną ma 47,8 proc. akcji Warszawskiej Giełdy Towarowej, jest właścicielem spółki Polskie Młyny (największe młyny w kraju) i współwłaścicielem Bakomy (producent jogurtów). Prywatnie jest kolegą wicepremiera Waldemara Pawlaka.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane