• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wassermann: ryzyko wrogiego przejęcia istnieje od dawna

Wassermann: ryzyko wrogiego przejęcia istnieje od dawna
Foto: TVN24 Foto: Orlen zagrożony rosyjskim przejęciem?

- Polski sektor energetyczny doświadcza realnych prób przejęć już od dłuższego czasu - mówi minister Zbigniew Wassermann komentując doniesienia "Rzeczpospolitej". Gazeta poinformowała, że ABW ostrzegało rząd o zagrożeniu Orlenu przejęciem przez rosyjski koncern.

Zaniepokojenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego miały wywołać wzmożone obroty akcjami Orlenu na warszawskiej giełdzie. "Rzeczpospolita" wylicza, że średnio w ciągu miesiąca właściciela zmieniało 6,3 proc. wszystkich akcji, tymczasem w lipcu takich papierów było 9 proc.

Orlen jest notowany na GPW i jego akcje może kupić każdy. 32 procent akcji znajduje się pod kontrolą Skarbu Państwa (bezpośrednio i przez inne państwowe firmy), kto ma pozostałe nie bardzo wiadomo: tylko posiadacze pakietów większych niż 5 procent wszystkich akcji firmy mają obowiązek ujawniania tego faktu. Według "Rzeczpospolitej" ABW obawia się, że akcje w mniejszych pakietach za pośrednictwem powiązanych podmiotów może skupować np. rosyjski Łukoil.

Wassermann: mamy środki zaradcze

Notatka miała trafić na biurko ministra koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna niespełna dwa tygodnie temu.

Dziś Wassermann potwierdził, że Polska doświadczała już realnych prób przejęć w sektorze energetycznym i dlatego podejmowane są środki zaradcze. Nie chciał ujawnić, jakie to mogą być środki, ponieważ są to informacje ściśle poufne.

Minister przyznał też, że informacje o możliwości przejęć w tym sektorze pojawiały się od dłuższego czasu. - To nie jest incydent na bieżący użytek kampanii wyborczej - podkreślił.

Od pewnego czasu rząd forsuje program połączenia Orlenu z Rafinerią Gdańską, którego autorstwo przypisuje się Piotrowi Kownackiemu, szefowi Orlenu. Jego zdaniem, przy obecnej, rozproszonej strukturze właścicielskiej istnieje realna groźba wrogiego przejęcia.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane