• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Internet

"Washington Post" sprzedany założycielowi Amazona za 250 mln dol.

Foto: PAP/EPA Foto: "The Washington Post" sprzedany założycielowi Amazona. Gazeta istnieje od 1877 roku

Największa i najstarsza gazeta w Waszyngtonie - "Washington Post" trafiła w ręce Jeffa Bezosa, założyciela serwisu Amazon. Wydawnictwo Washington Post Company sprzedało swój flagowy dziennik za 250 mln dolarów - poinformował w poniedziałek Donald Graham, którego rodzina posiadała ten amerykański dziennik od ośmiu dekad.

Jak informuje na swej stronie internetowej "Washington Post", Jeff Bezos dokonał zakupu osobiście. Amazon, jedna z największych na świecie firm zajmujących się handlem internetowym, nie jest stroną w transakcji.

- Bozos będzie jedynym właścicielem, kiedy transakcja zostanie zakończona, prawdopodobnie w ciągu 60 dni - informuje "WP".

Sprzedali tytuł po 80 latach

O transakcji poinformowali pracowników wydawca i redaktor naczelny Martin Baron. Oboje mają utrzymać stanowiska. Nowy właściciel, jak donosi agencja Reuters, uspokajał także dziennikarzy gazety. Zapewnił, że chce zachować papierowe wydanie "WP".

- To dzień jakiego ja i moja rodzina nigdy się nie spodziewaliśmy - napisała Weymouth, siostrzenica Donalda Grahama w liście do pracowników. I dodała: "Wydawnictwo Washington Post Company sprzedaje gazetę, którą posiadało i o którą dbało od ośmiu dekad".

To dzień jakiego ja i moja rodzina nigdy się nie spodziewaliśmy. Wydawnictwo Washington Post Company sprzedaje gazetę, którą posiadało i o którą dbało od ośmiu dekad

Katherine Weymouth

Rodzina Grahamów posiadała "Washington Post" za czasów afery "Watergate", stając w obronie swych dziennikarzy, którzy artykułami demaskującymi nieprawidłowości w administracji prezydenta Richarda Nixona przyczynili się do jego dymisji w 1974 roku. Sama gazeta istnieje od 1877, będąc jednym z najważniejszych dzienników amerykańskich.

Finansowe kłopoty

"Washington Post" od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi, malejącym nakładem oraz malejącymi dochodami z reklam. Przychody Washington Post Company, której "Washington Post" jest najbardziej widocznym elementem, zmalały o 44 proc. w ciągu ostatnich sześciu lat. Jak informuje "Huffingtonpost", w pierwszym kwartale 2013 roku Washington Post Company straciła 49,3 mln dolarów.

Jak powiedział prezes Washington Post Company Donald Graham, dla każdego członka rodziny samo myślenie o sprzedaży dziennika było szokujące. Rodzina długo zwlekała z decyzją powierzenia tytułu innemu właścicielowi.

- Dopiero kiedy pojawił się pomysł sprzedania gazety Jeffowi Bezosowi, zmieniło się moje nastawienie - powiedział, wyrażając przekonanie w rękach Bezosa gazecie będzie "lepiej".

- Biznesowy geniusz Jeffa Bezosa oraz jego dalekowzroczność i osobista przyzwoitość, czynią go wyjątkowo dobrym nowym właścicielem Postu - podkreślił Graham i najwyraźniej ma rację, bowiem tuż po opublikowaniu informacji i transakcji akcje gazety wzrosły o 5 proc.

Jeszcze nie wszystko sprzedane

Należące do Washington Post Company inne media jak "Slate" i "The Root" nie zostały sprzedane. Reuters informuje, że transakcja obejmuje natomiast kilka innych tytułów prasowych, m.in. "Express Newspaper" i "The Gazette Newspapers".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane