• rozwiń

Warzywa z Czech i Grecji wjadą do Rosji. Z Polski nie

Warzywa z Czech i Grecji wjadą do Rosji. Z Polski nie
Foto: TVN24 Foto: Warzywa z Czech i Grecji wjadą do Rosji

Rosja zgodziła się na import warzyw z Czech i Grecji. Oznacza to, że do sześciu wzrosła liczba unijnych krajów, wobec których Moskwa zniosła embargo nałożone na początku czerwca w związku z zakażeniami EHEC. Nadal wśród tych krajów nie ma Polski.

"Od 11 lipca warzywa pochodzące z Republiki Czeskiej i Grecji są dopuszczone do importu i sprzedaży na rosyjskim terytorium, na podstawie certyfikatów gwarantujących ich nieszkodliwość" - poinformowała w komunikacie federalna służba ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor). Wcześniej Rosja odblokowała import warzyw z Belgii, Holandii, Hiszpanii i Danii.

Gra na czas

Rosja 2 czerwca nałożyła embargo na import z UE wszystkich świeżych warzyw w związku z falą zatruć szczepem EHEC w Niemczech. W piątek wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz powiedział na konferencji prasowej w Moskwie, że ma nadzieję, iż rosyjskie embargo na import warzyw z Polski zostanie uchylone w tym tygodniu, po przekazaniu stosownych wyjaśnień z naszej strony.

Chodzi o pisemne poinformowanie Rosjan o tym, jak jest zorganizowana sieć polskich laboratoriów. Wojtowicz dodał, że w tym piśmie powinno znaleźć się oświadczenie, że polskie władze wystawiają świadectwa bezpieczeństwa tylko dla polskich upraw. Oznacza to, że strona rosyjska chce mieć gwarancje, że Polska nie będzie certyfikowała reeksportu. Wiceminister powiedział, że uzyskał zapewnienie, że gdy tylko strona polska przedstawi taki list, eksport zostanie wznowiony.

W czasie szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie 9 i 10 czerwca Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw z Unii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

mn\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane