• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wartburg wart więcej niż jakieś tanie auto

Wartburg wart więcej 
 niż jakieś tanie auto
Foto: TVN24 Foto: W Polsce Watburg ma jak najlepsze skojarzenia - nawet rajdowe...

Wartburg - przedmiot samochodowych marzeń we wszystkich chyba "demoludach". Nie tylko tych, którzy z sentymentem spoglądają w przeszłość zelektryzowała wiadomość, że Wartburgi mogą znów wrócić na szosy. Ale już pojawiają się przeszkody na drodze: nazwa okazuje się zbyt cenna dla taniego samochodu.

W czwartek niemieckie media obiegła sensacyjna wiadomość: Opel, próbując ratować się z katastrofalnego położenia całego koncernu General Motors, przymierza się do produkcji "niedrogiego auta". Jego atutem miałaby być marka znana sprzed lat - Wartburg, i produkcja w tym samym miejscu, co poprzednik - zakłady w Eisenach w Turyngii.

Duża część tych doniesień potwierdza się. Do zamiarów produkcji w Eisenach niedrogiego pojazdu przyznał się rzecznik Opla. Jednak nieoczekiwanie pod znakiem zapytania staje możliwość użycia NRD-owskiej marki.

O posiadaniu praw do komercyjnego użycia marki "Wartburg" mówi Matthias Launert - prezes Fundacji Wartburg. - Mamy prawa do ochrony marki w różnych obszarach, między innymi w branży motoryzacyjnej - stwierdza w rozmowie z radiem publicznym MDR. Ewentualna zgoda, wedle jego słów, musiałby być wynikiem negocjacji - i opłat licencyjnych... W sprawie szczegółów odsyła do firmy-córki swej fundacji, która zajmuje się komercyjną działalnością.

Prezes Launert na dodatek uważa, że "tani samochód" nie byłby właściwym nosicielem dla dumnej nazwy Wartburg. Jak dodaje, jego fundacja zajmuje się utrzymaniem niemal 950-letniego zamku Wartburg, miejsca, gdzie Marcin Luther dokonał pierwszego tłumaczenia Nowego Testamentu na niemiecki...

Wydaje się, że i Oplowi pomysł z nazwą przestaje się podobać. Członek zarządu fabryki w Eisenach Harald Lieske stwierdza, że "Wartburg" tylko na Wschodzie byłby atutem w sprzedaży.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane