• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Warszawski parkiet atrakcyjny dla zagranicy

Warszawski parkiet atrakcyjny dla zagranicy
Foto: TVN24 Foto: Na GPW szykuje się rok zagranicznych debiutów

Warszawska giełda jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem finansowym w regionie i z powodzeniem może przyciągać kolejne zagraniczne spółki - pisze "Gazeta Prawna". Warunek: dobra koniunktura musi się utrzymać.

Akcje wielu tegorocznych zagranicznych debiutantów (takich jak Orco, Plaza Centers czy Immoest) są głównie notowane poza granicami Polski. Ich debiut na naszym rynku jest ukłonem w stronę inwestorów indywidualnych i funduszy emerytalnych, ponieważ fundusze inwestycyjne (TFI) mogą kupić akcje tych spółek na rynkach macierzystych. Dla rynku ważniejsze jest pozyskiwanie spółek, dla których głównym parkietem będzie GPW.

- Przyciąganie zagranicznych spółek jest dobre dla polskiego rynku, szczególnie gdy u nas przeprowadzana jest oferta, tak jak w przypadku piątkowego debiutanta, Kernela. W innych przypadkach obrót będzie koncentrował się za granicą, bo inwestorzy instytucjonalni tam będą kupować akcje - mówi Tomasz Adamus, zarządzający w funduszu Credit Suisse.

Atrakcyjny region

Według analityków, naturalnym obszarem aktywności jest region południowo-wschodni, gdyż tu Polska, wykorzystując swoje doświadczenia gospodarcze zbliżone do tych państw, może przyciągać spółki.

- Polska może pełnić w regionie rolę konsolidacyjną dla mniejszych rynków, ale część dużych spółek wciąż będzie wybierała zagraniczne rynki - mówi Andrzej Błachut, zarządzający w szwajcarskim funduszu Clariden Fund.

10 debiutów w tym roku za nami

W piątek na GPW zadebiutowała dziesiąta zagraniczna spółka w tym roku, według giełdy, liczba ta w 2008 roku może być dwa razy większa. Wielkość oferty debiutującej ukraińskiej spółki spożywczej Kernel wyniosła 218 mln dol., a jej kapitalizacja bliska jest 600 mln dol. Jest to jedna z największych zagranicznych ofert w tym roku, a jej dodatkowym atutem jest fakt, iż spółka będzie notowana tylko na warszawskiej giełdzie.

Przewagą GPW nad innymi giełdami w regionie jest duża liczba spółek inwestorów i instytucji finansowych, którzy zapewniają płynność akcji. Debiut na GPW jest też tańszy niż na rynkach zachodnich, większa jest za to rozpoznawalność warunków biznesowych we wschodniej i południowej Europie.

Największym zagrożeniem dla zagranicznych debiutów może być słabnąca koniunktura i odpływające z rynku pieniądze.

- Dla zagranicznych firm najważniejsza była możliwość uzyskania lepszej wyceny niż na innych rynkach w regionie, co wynikało z zaangażowania instytucji finansowych i mocnej gospodarki - mówi Andrzej Błachut.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane