• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Warszawa to dobre miejsce do życia

Warszawa to dobre miejsce do życia
Foto: TVN24 Foto: Niewielu mieszkańców stolic ma tak dobrze jak warszawiacy

Statystycznie każdy warszawiak ma własny pokój, co trzeci jeździ do pracy samochodem. Z roku na rok spada u nas przestępczość. Tak dobrze ma niewielka część ludzi na świecie – wynika z raportu ONZ, o którym pisze "Życie Warszawy".

Warszawiaków jest 1,6 mln. Jeśli jeżdżą do pracy, to średnio 38 minut. Jeżeli mają mieszkanie, to dwu- lub trzypokojowe. A gdy za nie płacą, to wydają na ten cel co piątą zarobioną złotówkę. Ta statystyka plasuje mieszkańców stolicy na szarym końcu Europy, ale w skali świata wciąż są w czołówce.

Podczas gdy stołeczny Kowalski cieszy się własnymi czterema kątami, jego statystyczny odpowiednik w Azerbejdżanie mieszka w pokoju z dwiema osobami. Podobnie sytuacja wygląda w Nikaragui. Prawie równie ciasno jest w egipskich mieszkaniach – tam na dwa pokoje przypadają trzy osoby. Aby utrzymać się w tych warunkach, należy wydać jedną czwartą pensji.

Ze statystyk ONZ i stołecznego Zarządu Dróg Miejskich wynika, że warszawiacy z wieloma krajami wygrywają też pod względem komunikacyjnym. Pomimo przedłużających się remontów dróg i przestarzałych autobusów, droga do pracy zabiera nam prawie pół godziny mniej niż Rosjanom oraz mieszkańcom Seulu. O piętnaście minut wyprzedzamy też tokijczyków. Tylko co trzeci mieszkaniec stolicy wybiera jazdę samochodem.

Mieszkańcy stolicy zdecydowanie przodują jednak w rankingu największych śmieciarzy. Ponad 98 proc. naszych śmieci ląduje na wysypiskach, zamiast zostać poddanych recyklingowi lub spalaniu. Zdecydowanie bardziej ekologiczni są mieszkańcy Tallinu. Tam jedna czwarta śmieci trafia do utylizacji – wynika z raportu ONZ, przygotowanego z okazji Światowego Dnia Habitatu, którego warszawskie obchody rozpoczną się dzisiaj.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane