• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Warszawa kręci antenami

Warszawa kręci antenami
Foto: Arch. TVN24 Foto: Kryzys już dał się we znaki stolicy

W nocy z poniedziałku na wtorek warszawiacy przestawiają swoje anteny telewizyjne w stronę Raszyna. Teraz już nie Pałac Kultury, a maszt pod Warszawą będzie miejscem nadawania sygnału telewizyjnego. Rzecz dotyczy programów nadawanych naziemnie, w tym telewizji TVN.

Stacje telewizyjne przenoszą swoje anteny z masztu Pałacu Kultury do Raszyna. Powodem jest coraz ściślejsza zabudowa centrum Warszawy i coraz większe trudności z niezakłóconym przepływem fal. Przeprowadzka na maszt w Raszynie ma wzmocnić sygnał - i zmniejszyć natężenie fal elektromagnetycznych w warszawskim śródmieściu.

Anteny nadawcze na nowym maszcie znajdą się o około sto metrów wyżej niż dotąd na PKiN.

CZYTAJ WIĘCEJ O POWODACH PRZENOSIN

Zmiana dotyczy siedmiu stacji telewizyjnych: TVN, TVP1, TVP2, TVP Info, Polsatu, TV4, i TV Puls. Dwugodzinna przerwa w nadawaniu programów tych stacji nastąpi o 3 nad ranem w nocy z poniedziałku na wtorek. Po dwóch godzinach sygnał wróci, ale juz nadawany z nowego miejsca

Wraz ze zmianą miejsca nadawania zmienią się też niektóre kanały, na których nadawane są poszczególne programy TV,

 

TVP1 - kanał 11

TVP2 - kanał 27

TVN - kanał 35

TV Puls - kanał 41

Polsat - kanał 44

TVP3 - kanał 51

TV4 - kanał 58

programy TV Warszawa

Kto przestawi anteny odbiorcom

Problem w ogóle nie dotyczy tych, którzy sygnał telewizyjny odbierają z sieci kablowej lub z satelity. Właściciele zwykłych anten na dachach lub balkonach muszą sami zmienić ich położenie. Ci z antenami na dachu mogą skorzystać z usług specjalistycznej firmy.

Zmiana może okazać się kłopotliwa dla odbiorców, którzy korzystają z tzw. anten zbiorczych - czyli prostych, lokalnych systemów kablowych, zwykle używanych przez małe spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. Tu obowiązek przestawienia urządzeń spoczywa na ich właścicielu, który za wynajęcie specjalistów do przestawienia anteny lub nawet wymiany przestarzałych urządzeń może zapłacić nawet kilkaset złotych.

Nowe częstotliwości

Programy będą emitowane z nowego masztu w Łazach na następujących kanałach: TVP1 - kanał 11, TVP2 - kanał 27, TVP3 - kanał 51, Polsat - kanał 44, TVN - kanał 35, TV4- kanał 58, TV Puls - kanał 41.

Przenosiny do Raszyna planują też stacje radiowe: Zetka, Eska, Józef i Radio Dla Ciebie.

Mimo "straty" dominującej pozycji na mapie warszawskich fal zarząd Pałacu Kultury i Nauki deklaruje: Iglica z Pałacu Kultury nie zniknie.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane