• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Warszawa i Rybnik podbijają parkiet

Warszawa i Rybnik podbijają parkiet
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Na GPW rusza nowy rynek obligacji

Po pierwszych kilku godzinach handlu obrót na rynku Catalyst sięgał 62 tys. zł. Właściciela zmieniło 20 obligacji Rybnika i Warszawy. Na nowym rynku, który wystartował w środę, można handlować nieskarbowymi instrumentami dłużnymi: obligacjami komunalnymi, korporacyjnymi i listami zastawnymi.

Wydaje się, że inwestorzy dopiero testują nowy rynek, bo nabywców znalazły tylko papiery dwóch miast. Na rynek dopuszczone zostały też papiery Europejskiego Banku Inwestycyjnego, BRE Banku Hipotecznego, Europejskiego Funduszu Hipotecznego, Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski, Miasta Poznań, Miasta Rybnik i Pekao Banku Hipotecznego. Z możliwości emisji, ale bez konieczności wprowadzania papierów do obrotu skorzystały: Miasto Ząbki, Gmina Kórnik, Gmina Miejska Tczew, Gmina Połczyn-Zdrój i Gmina Miejska Turek.

Co to takiego?

Catalyst, czyli nowy rynek obrotu papierami ruszył 30 września. Jest prowadzony na platformach transakcyjnych GPW i BondSpot. Nowy rynek tworzą dwie platformy obrotu prowadzone przez GPW - w formule rynku regulowanego i ASO - przeznaczone są dla klientów detalicznych. Takie same dwa rynki BondSpotu są przeznaczone dla klientów hurtowych.

Dzięki tak rozbudowanej konstrukcji Catalyst jest dostosowany do emisji o różnej wielkości i charakterystyce oraz do potrzeb różnych inwestorów - hurtowych i detalicznych, a także instytucjonalnych i indywidualnych.

- To jest wyjście giełdy w te obszary, z propozycją biznesową, w te obszary, w których ona do tej pory nie była obecna. Dotarcie do pewnych grup, podmiotów, klientów, które do tej pory nie korzystały z usług rynku kapitałowego, właśnie w innej formie niż spółki akcyjne, oraz jednostki samorządu terytorialnego - mówił o nowym rynku Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy papierów Wartościowych.

Warunek: autoryzacja emisji

Zanim jednak instrumenty dłużne trafią na rynek, muszą uzyskać tzw. autoryzację emisji. Chodzi o przyjęcie przez emitenta obowiązków informacyjnych określonych w regulaminie i o zarejestrowanie emisji w systemie informacyjnym Catalyst.

W przypadku sprzedaży w ofercie publicznej, procedurę przydziału może przeprowadzić firma inwestycyjna, można też w tym celu wykorzystać system informatyczny GPW. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu w ofercie może uczestniczyć duża liczba nabywców.

Aby zawierać transakcje, trzeba mieć status uczestnika Catalyst. Mogą go uzyskać firmy inwestycyjne polskie i zagraniczne, instytucje kredytowe lub inne podmioty, które spełniają określone wymagania związane z działaniem na tym rynku.

mon, mgk/ram, sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane