• rozwiń
  • WIG20 2166.29 -1.29%
  • WIG30 2457.93 -1.29%
  • WIG 57404.95 -1.07%
  • sWIG80 11575.32 -0.45%
  • mWIG40 3713.51 -0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:34

Dostosuj

Walne EuRoPol Gazu przerwane

Walne EuRoPol Gazu przerwane
Foto: TVN24 Foto: Aleksander Gudzowaty jeszcze przez miesiąc pozostanie w EuRoPol Gaz-ie

Obradujące w środę walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu zostało przerwane do 20 kwietnia. Nie podjęto więc decyzji o zmianie statutu spółki, która ma wyeliminować ze składu udziałowców firmę Aleksandra Gudzowatego.

- Walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu zostało przerwane, ponieważ nie zostało jeszcze podpisane na poziomie rządów polsko-rosyjsko porozumienie ws. dostaw gazu - powiedział wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba.

Na środowym zgromadzeniu miał być zmieniony statut spółki. Tydzień temu w Moskwie projekt nowej redakcji statutu spółki zatwierdziła rada nadzorcza EuRoPol Gazu.

Obecnie udziałowcami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc.), Gazprom (48 proc.) oraz Gas-Trading (4 proc.), w którym ponad 36 proc. ma Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. Na żądanie strony rosyjskiej polski rząd zgodził się na wyeliminowanie Gas-Tradingu - akcje EuRoPol Gazu mają po połowie zostac podzielone między Gazprom i PGNiG.

Zmiany w statucie spółki to efekt polsko-rosyjskich ustaleń poczynionych w trakcie trwających od roku rozmów dotyczących zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Mimo uzgodnień, międzyrządowa umowa nie została jeszcze podpisana. - Czekamy na propozycję terminu (podpisania porozumienia - red.) ze strony rosyjskiej; my jesteśmy przygotowani - powiedział dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski.

W parafowanym, ale jeszcze niepodpisanym przez rządy Polski i Rosji porozumieniu zapisano, że do 1 kwietnia w statucie EuRoPol Gazu będzie zapis, że zarząd spółki musi podejmować uchwały jednogłośnie, a możliwe rozbieżności ma rozstrzygać rada nadzorcza. Jeśli rada nie dojdzie do porozumienia, to rozbieżności rozstrzygnie walne zgromadzenie akcjonariuszy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane