• rozwiń

Wall Street rośnie. Po informacjach z Europy

Wall Street rośnie. Po informacjach z Europy
Foto: sxc.hu Foto: Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a inwestorzy oceniali potencjalne skutki ogłoszonych przez EBC działań skierowanych na pobudzenie akcji kredytowej w strefie euro. W piątek w centrum uwagi rynków będą dane z rynku pracy USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 95,3 pkt. (0,57 proc.) do 16.832,83 pkt, a w ciągu sesji odnotował rekord intraday na poziomie 16.845,81 pkt. S&P 500 zwyżkował o 11,81 pkt. (0,61 proc.) i wyniósł 1.939,69 pkt. W ciągu dnia indeks osiągnął historyczny szczyt na poziomie 1.941,19 pkt. Nasdaq Composite zyskał 42,54 pkt. (1,00 proc.) i osiągnął poziom 4.294,18 pkt.

Dane z rynku pracy

- Uwaga inwestorów przeniosła się teraz na piątkowe dane z rynku pracy. Większość ogłoszonych działań EBC była oczekiwana i wyceniona przez rynki - uważa Bruce Bittles z firmy RW Baird & Co.

W piątek w USA zostanie opublikowana informacja na temat nowych miejsc pracy oraz stopy bezrobocia w maju.

Na czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował o obniżeniu stóp procentowych, a także o uruchomieniu dodatkowych działań mających na celu stworzenie zachęt dla banków komercyjnych do zwiększenia akcji kredytowej oraz przeciwdziałanie ryzyku deflacji.

Co zrobił EBC?

Rada Prezesów EBC obniżyła referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc.

Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

Wartość planowanego ukierunkowanego LTRO ma wynieść 400 mld euro przy zapadalności do 2018 r. Program zostanie wdrożony w dwóch etapach: we wrześniu i grudniu 2014 r. Banki będą mogły pożyczyć od EBC do 7 proc. łącznej sumy kredytów udzielonych na rzecz niefinansowych podmiotów sektora prywatnego, z wyłączeniem kredytów mieszkaniowych.

Narzędzia wzrostu

EBC zawiesił program sterylizacji SMP i przedłuża okres, w którym będzie udzielał płynności bankom na stałe oprocentowanie w żądanej przez nich wielkości (fixed rate full allotment).

Draghi poinformował, że EBC rozważa zakupy prostych, transparentnych ABS (instrumentów finansowych zabezpieczonych na aktywach). Dodał również, że rozpoczęto prace nad programem luzowania ilościowego (QE).

W czwartek inwestorzy poznali również dane makroekonomiczne z gospodarki USA.

Ile pracy na rynku?

Z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. wynika, że w maju 2014 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 45,5 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2013, po wzroście w kwietniu 2014 r. o 5,7 proc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła w maju 2014 r. 52.961 wobec 40.298 miesiąc wcześniej. Od początku 2014 r. liczba ta wynosi 214.600.

Departament Pracy podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 8 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 312 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 310 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,603 mln w tygodniu, który skończył się 24 maja. Tutaj analitycy spodziewali się 2,625 mln osób.

Ze spółek zyskiwał Twitter po wydaniu przez Pacific Crest rekomendacji zakupu akcji spółki.

Na rynek napłynęły informacje o planach przejęcia przez Sprint spółki T-Mobile US. Kurs obu firm spadł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane