• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Wall Street Journal" chwali polskie weto ws. CO2

"Wall Street Journal" chwali polskie weto ws. CO2
Foto: TVN CNBC Foto: "Nie chcę widzieć Polski jako młodszego brata"

"Wall Street Journal" przychylnie skomentował weto Polski ws. unijnych planów redukcji emisji CO2. "Ameryka nie jest jedynym miejscem, gdzie polityka przeciw emisji dwutlenku węgla dostaje zasłużone lanie" - pisze "WSJ" w czwartek w komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Jasne światła z Warszawy".

Konserwatywny dziennik przypomina głębokie uzależnienie polskiej energetyki od węgla - opiera się na nim ponad 90 procent używanej w kraju elektryczności - i zwraca uwagę, że przestawianie się na alternatywne źródła energii w Europie owocuje na razie głównie zwyżką cen prądu elektrycznego.

Podaje tu przykład Wielkiej Brytanii, gdzie rachunki za elektryczność wzrosły po tym jak rząd przeznaczył 1,4 miliarda funtów na inwestycje w rozwijanie energii słonecznej i wiatrowej oraz nakazał firmom użyteczności publicznej stosowanie alternatywnej energii.

"W Niemczech ceny także szybko rosną. Państwowa Agencja Energetyczna DENA oceniła w grudniu, że rachunki gospodarstw domowych za elektryczność mogą wzrosnąć o 20 procent do 2020 r., jeżeli Niemcy będą realizować swe obecne plany odchodzenia od węgla i energii atomowej" - czytamy w "WSJ".

"Polska nadstawiła karku"

Gazeta pisze, że polski minister ochrony środowiska Marcin Korolec powiedział, iż w swym oporze wobec planu UE ma poparcie innych krajów Europy środkowowschodniej, "chociaż jak dotąd tylko Polska nadstawiła karku".

"Lepszą wiadomością jest, że nawet Wielka Brytania forsuje jedną z koncepcji Korolca, czyli postulat, by jakiekolwiek ustalanie docelowych redukcji emisji dwutlenku węgla było >>technologicznie neutralne<< i pozostawiało otwartą furtkę dla energii nuklearnej. Być może Ed Davey (brytyjski minister ochrony środowiska - red.) obudził się i zrozumiał, że w 2050 r. Europejczycy wciąż będą potrzebowali elektryczności" - konkluduje z przekąsem konserwatywny dziennik.

W ubiegłym tygodniu Polska zawetowała plan, by do 2020 r. zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 25 procent, zamiast dotąd uzgodnionych 20 procent.

Następnie rząd RP sprzeciwił się, by do 2030 r. zmniejszono emisje o 40 procent, a do 2040 o 60 procent.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane