• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Walka o nadzór finansowy wróci po wyborach?

Walka o nadzór finansowy wróci po wyborach?
Foto: TVN24 Foto: Minister finansów Zyta Gilowska

Sejm szóstej kadencji będzie miał niespełna dwa miesiące, by opóźnić powstanie jednego połączonego nadzoru nad rynkiem finansowym. Czy posłowie odważą się odwracać reformę - zastanawia się "Parkiet".

Gazeta dotarła do listy dziewięciu projektów ustaw, które zdaniem Ministerstwa Finansów powinny znaleźć się w "testamencie legislacyjnym" Sejmu. Chodzi o ustawy, które powinien szybko przyjąć parlament nowej kadencji.

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn poprosił o wskazówki komisje sejmowe, kluby parlamentarne, jak i poszczególne resorty. Okazuje się, że na liście przesłanej do Ludwika Dorna przez Ministerstwo Finansów figuruje nowelizacja ustawy o nadzorze finansowym, która odkłada planowane na styczeń 2008 r. połączenie Komisji Nadzoru Finansowego i Komisji Nadzoru Bankowego o pięć lat. Chciał tego prezes NBP Sławomir Skrzypek. Tłumaczył, że szybkie zmiany nie sprzyjają stabilności rynków. Do swoich koncepcji przekonał wicepremier Zytę Gilowską. W sierpniu resort finansów zgłosił odpowiedni projekt. Sejm nie zdążył jednak nim się zająć. Wydawało się więc pewne, że do fuzji nadzorów dojdzie już w styczniu. Czy dwa miesiące, jakie pozostaną po wyborach do końca roku, to zbyt krótki czas na omówienie i przyjęcie zmian odsuwających fuzję nadzorów w czasie?
- Projekt trafić musi do komisji, która będzie zajęta budżetem - przyznaje w rozmowie z "Parkietem" Jacek Kościelniak, wiceszef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Resort finansów jest jednak dobrej myśli, skoro odpowiednia nowela trafiła na listę priorytetów.
- W resorcie nastąpiła zmiana stanowiska w tej sprawie. Jeżeli pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 5 listopada, posłowie mogą jeszcze zdążyć - mówią osoby pracujące w ministerstwie. Co ciekawe, optymizm w tej kwestii wykazują posłowie zarówno PiS, jak i PO, którzy twierdzą, że nowy Sejm powinien się rychło zająć problemem. PiS zapowiedziało już zresztą, że zgłosi do laski marszałkowskiej około 30 projektów ustaw. Ostateczna wersja "testamentu" będzie omawiana na Konwencie Seniorów w przyszły poniedziałek.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane