• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Walka o miliony Wilka i Zająca

Walka o miliony Wilka i Zająca
Foto: TVN24 Foto: Wilk i Zając wrócą jako zabawki

- Nu zajec - pagadi! (Czekaj zającu, ja ci pokażę!) - mówił Wilk do Zająca w kultowej radzieckiej kreskówce, odpowiedniku amerykańskiego Toma i Jerrego. - Teraz twórcy bajki walczą o miliony dolarów za prawa autorskie do obu postaci sprzedane bez ich zgody - pisze na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na dziennik „Kommiersant”.

W sierpniu Fancy, największy producent zabawek miękkich w Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw kupił prawa do postaci Wilka i Zająca od państwowej wytwórni Sojuzmultifilm. Zamierza wypuścić na rynek pluszaki znanych bohaterów dobranocek. Autorzy animacji zaprotestowali i oskarżyli władze wytwórni o bezprawny handel prawami autorskimi do których nie mają pozwolenia animatorów. Według nich cała transakcja jest bezprawna.

Animowane miliony

Wasilij Szilnikow z Filmofondu należącego do Sojuzmultifilm, który negocjował transakcję, twierdzi, że wytwórnia jest jedynym prawnym posiadaczem praw autorskich do dawnych produkcji. Ma nawet pismo z podpisami ponad 40 twórców kreskówek, którzy uważają tak samo.

Umowa została też oprotestowana przez Narodowe Stowarzyszenie Producentów Zabawek, które domaga się, by prawa autorskie na radzieckie kreskówki zostały sprzedane w otwartym konkursie.

A jest o co walczyć. W minionym roku rynek zabawek w Rosji osiągnął wartość 2,4 mld dolarów i 20-proc. dynamikę wzrostu. Na sprzedaży praw państwowa wytwórnia zarobi nawet do 50 mln rubli rocznie (1,7 mln dol.). Ma też zapewniony procent od sprzedaży.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane