• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wałęsa jak Palikot - gwiazdą reklamy?

Wałęsa jak Palikot - gwiazdą reklamy?
Foto: TV24/Seat Foto: Reklama nie wybiera. Wybierasz Ty

Poseł PO Janusz Palikot ze zwiniętą w rulon gazetą deklarujący, że "czasami puls jest ważniejszy niż fakt" i były prezydent Lech Wałęsa głąszczący średniej klasy auto - tak wyglądają najnowsze reklamy dziennika ekonomicznego "Puls Biznesu" i "niby-reklama" Seata Exeo. Czy występy w reklamach staną się sposobem polityków na dorobienie "paru groszy"?

Od poniedziałku Seat rozsyła po redakcjach zdjęcia Lecha Wałęsy przy modelu Exeo wraz z informacją reklamową. Były prezydent miał dostać auto podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy i przy okazji dał się przy nim sfotografować. Pretekstem do obdarowania Walęsy samochodem była rocznica 20. powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego i upadku komunizmu, do czego przyczynił się legendarny przywódca "Solidarności". - Lech Wałęsa zrobił wówczas krok naprzód dla całego narodu - czytamy w komunikacie dystrybutora aut marki Seat.
- Exeo w języku łacińskim oznacza iść naprzód. Dla Seata Exeo to milionowy krok w historii marki. Debiut w klasie wyższej - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" Andrzej Kublik, prezes zarządu Iberia Motor Company SA.

"To tylko upominek"

Piotr Gulczyński, szef Instytutu Lecha Wałęsy zapewnia, że były prezydent nie pojawi się teraz w żadnych spotach, ani billoardach. - Nie ma takiej umowy, ani takich intencji. To, że Lech Wałęsa odebrał auto i że dał się przy nim sfotografować to fakt, ale nic więcej. To będzie prywatny samochód państwa Wałęsów - twierdzi. - To była nagroda przyznana przez Forum Ekonomiczne w Krynicy a ufundowana przez Seata, żadna reklama - dodaje. Na co dzień były prezydent nadal ma jeździć samochodami, które do dyspozycji mają oficerowie Biura Ochrony Rządu, odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo.

To była nagroda przyznana przez Forum Ekonomiczne w Krynicy a ufundowana przez Seata, żadna reklama

gulczas o wałku

Michał Rutkowski, szef agencji reklamowej Tribal DDB przyrównuje Lecha Wałęsę do Michaiła Gorbaczowa, byłego prezydenta Związku Radzieckiego. On też chętnie pojawia się reklamie. Kiedyś w materiale promocyjny Pizza Hut, a od niedawna w nowej kampanii Louis Vuitton. - Oczywiście lepiej by było, dla nas Polaków, gdyby Wałęsa nie przyjmował takich upominków. Ale były prezydent znany jest ze swoich niekonwencjonalnych zachowań i z tego, że nie przejmuje się opinią publiczną - mówi Rutkowski.

Palikot czuje "Puls"

Swoich intencji nie ukrywa z kolei Janusz Palikot, który pojawił się w reklamie "Pulsu Biznesu". Na fotografii poseł PO trzyma w dłoni zwiniętą w rulon gazetę. Obok hasło: „Czasami puls jest ważniejszy niż fakt”

To pierwszy przypadek, gdy czynny polityk, w dodatku z partii rządzącej, uczestniczy w kampanii promocyjnej gazety. – Zdecydowaliśmy się zaprosić Janusza Palikota, bo od lat czyta „Puls Biznesu” i jest ceniony przez przedsiębiorców za to, co zrobił w komisji „Przyjazne państwo”, gdy był jej przewodniczącym – tłumaczy "Rzeczpospolitej" szef pisma Tomasz Siemieniec. - Wiadomo, że wzbudza kontrowersje, ale przeważył ogrom pracy, jaką wykonał w tej komisji - usprawiedliwia wybór.

Polityk w reklamie? Tak, jeśli za darmo

Czy politycy w ogóle mogą występować w rekalmach?

– Palikot jako biznesmen miałby prawo stanąć po stronie „Pulsu”. Ale jako polityk takiego prawa nie ma. Może występować jedynie w kampaniach społecznych – uważa Joanna Gepfert, specjalistka od PR. Tomasz Siemieniec zdradza, że Palikota nie było trudno namówić do współpracy. Dodaje też, że „Puls” nie zamierza na Palikocie poprzestać. W odwodzie ma kolejnych polityków rządzącej koalicji: Adama Szejnfelda z Platformy i Andrzeja Malinowskiego z PSL, oraz kilka osób ze świata biznesu. Nikt z nich – jak zapewnia Siemieniec – za udział w promowaniu jego gazety nie otrzymał wynagrodzenia.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane