• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Walentynki. Amerykanie wydadzą dziś 18 mld dolarów, m.in. na bekon w czekoladzie

Walentynki w USA Odtwórz: Walentynki w USA
Foto: sxc.hu | Video: TVN BiŚ Foto: 40 par zostało zatrzymanych w Walentynki | Video: Walentynki w USA

Walentynki to oficjalnie święto zakochanych, ale w rzeczywistości handlowców. - Amerykanie wydadzą dzisiaj 18 miliardów dolarów - mówi na antenie TVN24 Biznes i Świat Stan Popów z Amerykańskiej Izby Handlowej.

Walentynki to jedno z najbardziej popularnych świąt w USA. Amerykanie obchodzą je bardzo hucznie, sklepy pełne są "przytulnych" maskotek: misiów oraz wielkich czerwonych serc. Tego dnia krocie zarabiają kwiaciarnie, jubilerzy i restauratorzy.

- Walentynki to święto grające na uczuciach. Bo któż nie chciałby obdarować kochanej osoby? Tego dnia sześć milionów par wyzna sobie miłość. To jest wymiar napędzający handel - mówi Popów.

Według niego nie można jednak walentynek, pod względem dochodów, porównywać np. ze świętami Bożego Narodzenia.

- Jest to wydarzenie jednodniowe. Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych prezenty daje prawie połowa Amerykanów. Przeciętne wydatki to 150 dolarów na osobę. U osób po 65 roku życia te wydatki jednak spadają - zaznacza Popów.

Amerykanie wydadzą na prezenty 18 mld. dolarów, ale to mężczyźni głębiej sięgną do portfela. Około 30 proc. sprzedaży będzie odbywała się przez internet.

Bekon zamiast truskawek

W tym roku Amerykanie mogą zrobić swoim najbliższym nietypowe, słodkie upominki. Na walentynki sprzedawcy w USA polecają np. bekon w czekoladzie. Dotychczas głównym produktem sprzedawanym w dniu zakochanych były truskawki w czekoladzie, ale o tej porze roku trudno znaleźć świeże owoce.

- Moim zdaniem bekon nie jest romantyczny. Jest raczej czymś specjalnym, czymś innym. Naprawdę myśleliśmy, że to tylko pomysł na oryginalny prezent, że sprzedamy najwyżej 200, może 300 kawałków - mówi Meg Shearer, właścicielka cukierni. Tymczasem popularność wieprzowo-czekoladowego przysmaku okazała się jednak dużo większa. Amerykańscy cukiernicy sprzedali ok. 3 tys. kawałków tego "przysmaku" jeszcze przed samymi walentynkami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane